There are 3205 fans on right now!
(Click For Complete Broadcast Schedule & Archives)
10/18 Football  Borah vs Mountain View
10/18 Football  Firth vs North Fremont
10/18 Football  Gooding vs Caldwell
10/18 Football  Jerome vs Twin Falls
10/18 Football  Post Falls vs Lewiston
10/18 Football  South Fremont vs Sugar-Salem
10/25 Football  Gooding vs Kimberly
10/25 Football  Highland (Poc) vs Rigby
10/25 Football  North Fremont vs Ririe
10/25 Football  Vallivue vs Middleton
10/25 Football  Weiser vs Homedale
10/25 Football  West Jefferson vs Firth


Most Recent Action Photo Galleries

(Click For Complete List Of Galleries)
10/15 Girls Soccer  Payette vs McCall-Donnelly
10/15 Boys Soccer  Payette vs Weiser
10/15 Boys Soccer  Fruitland vs McCall-Donnelly
10/15 Girls Soccer  Weiser vs Fruitland
10/15 Volleyball  Canyon Ridge vs Twin Falls
10/14 Girls Soccer  Priest River vs Grangeville (district playoffs)
10/14 Girls Soccer  Kellogg vs Timberlake (District Playoffs)
10/14 Boys Soccer  Priest River vs St. Maries (District Playoffs)
10/14 Girls Soccer  Meridian vs Eagle
10/14 Girls Soccer  Caldwell vs Bishop Kelly
10/14 Girls Soccer  Mountain View vs Boise
10/14 Volleyball  Middleton vs Bishop Kelly
10/14 Girls Soccer  Bonners Ferry vs St. Maries District Playoffs
10/14 Boys Soccer  Grangeville vs. CDA Charter (District Playoff)
10/12 Girls Soccer  Borah vs Rocky Mountain

 
Boys Basketball Coaches Poll

ORDER GAME PHOTOS

Poll Methodology
The State Boys Basketball Coaches Poll is determined by a simple points system based on how each coach ranks the top five teams in their classification. A team receives five points for a first place vote, four points for a second place vote and so on down through the fifth place team, which receives one point. The rankings are set by listing the teams' point totals from highest to lowest.

Legend
W-L: Win-Loss Record
Pts: Number of points scored in poll
Pvs: Ranking from the previous week


Final Boys Basketball Coaches Poll
Records are through Feb. 11, 2019

Class 5A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
 1. Madison (8) 19-2 60 1
 T-2. Rocky Mountain (3) 19-2 52 2
 T-2. Borah (3) 18-3 52 3
 4. Rigby 17-4 20 4
 5. Post Falls 15-6 19 5

Others receiving votes: Boise 4, Meridian 3


Class 4A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
 1. Twin Falls (15) 18-2 90 1
 2. Preston (3) 19-2 76 2
 3. Century (2) 17-4 54 4
 4. Minico 17-4 47 3
 5. Idaho Falls 15-5 22 5

Others receiving votes: Moscow 4, Vallivue 4, Columbia 1, Bishop Kelly 1, Kuna 1


Class 3A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
 1. Fruitland (13) 17-4 65 1
 2. Kimberly 17-3 42 3
 3. Parma 18-3 40 2
 4. Teton 12-7 26 -
T-5. Sugar-Salem 13-9 10 4
T-5. Snake River 13-7 10 5

Others receiving votes: Marsh Valley 2


Class 2A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
 1. Ririe (13) 19-1 69 1
 2. Bear Lake (1) 18-2 51 3
 3. Grangeville 15-3 38 2
 4. West Side 12-9 24 -
 5. Cole Valley Christian  14-6 14 5

Others receiving votes: North Fremont 9, Declo 4, McCall-Donnelly 1


Class 1A Division-I

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
 1. Lapwai (13) 16-4 76 1
 2. Grace (2) 15-5 57 3
 3. Prairie 15-6 46 2
 4. Valley 16-4 28 4
 5. Wallace (2) 15-2 24 5

Others receiving votes: Potlatch 17, Ambrose 6, Challis 5, Liberty Charter 5, Glenns Ferry 3, Oakley 2, Shoshone 1


Class 1A Division-II

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
 1. Lighthouse Christian (14) 20-0 78 1
 2. North Gem 18-3 60 2
 3. Genesis Prep (2) 11-8 46 3
 T-4. Mackay 18-4 28 4
 T-4. Horseshoe Bend 17-4 28 5

Others receiving votes: Lakeside 5 (1), Salmon River 4, Rockland 3, Watersprings 2, Murtaugh 1

 


Feb. 5 Boys Basketball Coaches Poll
Records are through Feb. 4, 2019

Class 5A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
 1. Madison (6) 17-2 56 2
 2. Rocky Mountain (4) 18-2 53 1
 3. Borah (3) 17-3 39 3
 4. Rigby 16-3 23 4
 5. Post Falls 14-6 12 5

Others receiving votes: Meridian 2


Class 4A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
 1. Twin Falls (15) 17-2 87 2
 2. Preston (3) 17-2 70 3
 3. Minico (1) 16-3 61 1
 4. Century 14-4 38 4
 5. Idaho Falls 13-5 14 5

Others receiving votes: Columbia 10, Middleton 3, Moscow 1, Bishop Kelly 1


Class 3A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
 1. Fruitland (12) 15-4 60 1
 2. Parma 17-2 43 3
 3. Kimberly 15-3 37 2
 4. Sugar-Salem 12-8 22 5
 5. Snake River 12-6 14 4

Others receiving votes: Teton 4


Class 2A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
 1. Ririe (12) 17-1 64 1
 2. Grangeville (1) 15-3 45 3
 3. Bear Lake 16-2 39 2
 4. North Fremont  15-3 19 5
 5. Cole Valley Christian  12-6 12 4

Others receiving votes: Declo 7, West Side 6, St. Maries 2, Nampa Christian 1


Class 1A Division-I

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
 1. Lapwai (15) 15-4 87 1
 2. Prairie 14-5 57 2
 3. Grace (1) 14-5 46 3
 4. Valley (1) 15-4 35 4
 5. Wallace (1) 14-2 16 5

Others receiving votes: Potlatch 14, Ambrose 7, Challis 4, Liberty Charter 2, Glenns Ferry 2


Class 1A Division-II

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
 1. Lighthouse Christian (14) 19-0 74 1
 2. North Gem (1) 16-3 56 2
 3. Genesis Prep (1) 10-8 43 3
 4. Mackay 16-4 36 4
 5. Horseshoe Bend 16-4 18 5

Others receiving votes: Salmon River 3, Lakeside 3, Camas County 2, Watersprings 2, Logos 2, Rockland 1



Fan Comments Sign In | Register













This information is copyrighted to IdahoSports.com. Any rebroadcast, retransmission, or other use of this information is strictly prohibited without the expressed, written, consent of IdahoSports.com.

Copyright IdahoSports.com | Privacy Policy