There are 1217 fans on right now!
(Click For Complete Broadcast Schedule)
10/23 Football  Kuna vs Skyview
10/23 Football  Century vs Pocatello
10/23 Football  Highland (Poc) vs Idaho Falls
10/23 Football  Lake City vs Lewiston
10/23 Football  Middleton vs Columbia


Most Recent Action Photo Galleries

(Click For Complete List Of Galleries)
10/21 Volleyball  Mountain View vs Skyview
10/20 Cross Country  District III 3A Championships - Girls
10/20 Cross Country  District III 3A Championships - Boys
10/20 Volleyball  Snake River vs Marsh Valley ( 3A District 5 Game 3)
10/20 Volleyball  Buhl vs Gooding
10/20 Volleyball  Snake River vs American Falls (3A District Champ Game )
10/20 Volleyball  Filer vs Kimberly
10/17 Boys Soccer  Skyline vs Vallivue
10/17 Boys Soccer  Twin Falls vs Canyon Ridge
10/17 Volleyball  Soda Springs vs Malad
10/17 Volleyball  Malad vs Bear Lake
10/17 Girls Soccer  Jerome vs Canyon Ridge
10/17 Girls Soccer  Buhl vs Kimberly
10/17 Volleyball  Snake River vs Marsh Valley ( 3A District 5 Game 1)
10/17 Volleyball  Gooding vs Filer

 
Week 8 Football Media Poll


Poll Methodology
The State Football Media Poll is determined by a simple points system based on how each voting media member ranks teams in each classification. A team receives five points for a first place vote, four points for a second place vote and so on down through the fifth place team, which receives one point. The rankings are set by listing the teams' point totals from highest to lowest.

Legend
W-L: Win-Loss Record
Pts: Number of points scored in poll
Pvs: Ranking from the previous week

Week 8 Media Poll

Records are through Oct. 21

Class 5A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Coeur d'Alene (7) 6-0 51 1
2. Rigby (4) 7-0 46 2
3. Rocky Mountain 5-0 35 3
4. Eagle 4-1 17 5
5. Highland 6-2 10 4
         

Others receiving votes: Capital 4, Post Falls 2..

Class 4A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Skyline (11) 7-1 55 1
2. Blackfoot 6-1 39 2
3. Bishop Kelly 5-1 34 3
4. Pocatello 6-1 21 5
5. Emmett 6-2 8 -

   

Others receiving votes: Vallivue 6, Nampa 1, Moscow 1.

Class 3A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Kimberly (9) 7-0 52 2
2. Fruitland 6-0 30 3
t-3. Sugar-Salem 6-1 22 1
t-3. Homedale (1) 5-1 22 4
5. South Fremont (1) 6-1 20 -
         

Others receiving votes: Gooding 19.

Class 2A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. West Side (11) 7-0 55 1
2. North Fremont 6-0 44 2
3. Melba 5-1 29 3
4. Declo 6-2 21 4
5. Firth 5-2 13 5

 


Others receiving votes: Aberdeen 2, Grangeville 1.

Class 1A Division-I

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Prairie (11) 5-0 55 1
2. Oakley 7-0 44 2
3. Raft River 6-1 31 3
4. Notus 7-0 22 5
5. Lighthouse Christian 5-2 7 4

Others receiving votes: Clearwater Valley 4, Kamiah 1, Butte County 1.

Class 1A Division-II

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Carey (10) 5-0 54 1
2. Dietrich (1) 7-0 45 2
3. Kendrick 5-1 31 3
4. Mullan-St. Regis 6-1 23 4
5. Garden Valley 5-3 11 5

Others receiving votes: Watersprings 1.

Voters:
Donn Walden, Lewiston Tribune
Dylan Carder, KIFI/KIDK
Mark Nelke, Coeur d’Alene Press
Jim Church, KORT-FM
Paul Kingsbury, IdahoSports.com
Fred Davis, Bingham News Chronicle
Dave Nichols, Spokesman-Review
Michael Lycklama, Idaho Statesman
Andrew Houghton, Idaho State Journal
Allan Steele, Post Register
John Wustrow, Idaho Press


Week 7 Media Poll

Records are through Oct. 13

Class 5A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Coeur d'Alene (9) 5-0 57 1
2. Rigby (3) 6-0 48 2
3. Rocky Mountain 4-0 39 3
4. Highland 6-1 22 4
5. Eagle 3-1 13 5
         

Others receiving votes: Capital 1.

Class 4A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Skyline (11) 6-1 55 1
2. Blackfoot (1) 5-1 46 2
3. Bishop Kelly 4-1 32 3
4. Vallivue 6-1 25 4
5. Pocatello 5-1 13 5

   

Others receiving votes: Nampa 7, Moscow 2.

Class 3A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Sugar-Salem (12) 6-0 60 1
2. Kimberly 6-0 47 2
3. Fruitland 5-0 29 3
4. Homedale 4-1 25 4
5. Gooding 6-1 18 5
         

Others receiving votes: South Fremont 1.

Class 2A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. West Side (12) 6-0 60 1
2. North Fremont 5-0 48 2
3. Melba 4-1 36 3
4. Declo 5-2 16 5
5. Firth 4-2 10 -

 


Others receiving votes: Aberdeen 9, Grangeville 1.

Class 1A Division-I

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Prairie (12) 5-0 60 1
2. Oakley 6-0 48 2
3. Raft River 5-1 35 3
4. Lighthouse Christian 5-1 17 5
5. Notus 6-0 11 -

Others receiving votes: Kamiah 9.

Class 1A Division-II

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Carey (11) 40 59 1
2. Dietrich (1) 7-0 49 2
3. Kendrick 4-1 31 3
4. Mullan-St. Regis 6-1 28 4
5. Garden Valley 4-3 10 5

Others receiving votes: Horseshoe Bend 2, Watersprings 1.

Voters:
Donn Walden, Lewiston Tribune
Mark Nelke, Coeur d’Alene Press
Dylan Carder, KIFI/KIDK
Fred Davis, Bingham News Chronicle
Michael Lycklama, Idaho Statesman
Dave Nichols, Spokesman-Review
Jim Church, KORT-FM
Andrew Houghton, Idaho State Journal
Allan Steele, Post Register
John Wustrow, Idaho Press
Brittany Cooper, KMVT
Jay Tust, KTVB

 



Fan Comments
Sign In | Register
yellowtwinkie
8/27/2020 8:53:52 PM
3A rankings
Weiser is deeper and better than last years playoff team. Just a heads up to the media brain trust.
markb
9/16/2020 4:50:18 PM
1AD11 rankings
Looks like with Lighthouse Christian out of the way Carey will more than likely cruise their way uncontested to another state championship ?













This information is copyrighted to IdahoSports.com. Any rebroadcast, retransmission, or other use of this information is strictly prohibited without the expressed, written, consent of IdahoSports.com.

Copyright IdahoSports.com | Privacy Policy