There are 1066 fans on right now!
(Click For Complete Broadcast Schedule)
9/22 Boys Soccer  Ridgevue vs Middleton
9/24 Football  Declo vs Gooding
9/25 Football  Bonneville vs Skyline
9/25 Football  Idaho Falls vs Pocatello
9/25 Football  Nampa vs Emmett
10/2 Football  Bishop Kelly vs Middleton
10/2 Football  Boise vs Century
10/2 Football  Burley vs Pocatello
10/2 Football  Rigby vs Idaho Falls
10/9 Football  Middleton vs Emmett
10/9 Football  Preston vs Century
10/9 Football  Shelley vs Pocatello
10/10 Football  Idaho Falls vs Skyline
10/15 Football  Marsh Valley vs Gooding
10/16 Football  Canyon Ridge vs Century


Most Recent Action Photo Galleries

(Click For Complete List Of Galleries)
9/19 Girls Soccer  Skyview vs Timberline
9/18 Football  North Gem vs Rockland
9/18 Football  Eagle vs Rocky Mountain
9/18 Football  Jerome vs Twin Falls
9/17 Volleyball  JV Filer vs Kimberly
9/17 Volleyball  Borah vs Timberline (Boise)
9/17 Volleyball  Filer vs Kimberly
9/17 Volleyball  Idaho Falls vs Thunder Ridge
9/16 Girls Soccer  South Fremont vs Snake River
9/15 Boys Soccer  Bishop Kelly vs Caldwell
9/15 Volleyball  Minico vs Jerome
9/14 Boys Soccer  Shelley vs Blackfoot
9/14 Boys Soccer  Buhl vs Kimberly
9/14 Girls Soccer  Buhl vs Kimberly
9/14 Girls Soccer  Borah vs Skyview

 
Football Coaches Poll


 

Poll Methodology

The State Football Coaches Poll is determined by a simple points system based on how each coach ranks the top five teams in their classification. A team receives five points for a first place vote, four points for a second place vote and so on down through the fifth place team, which receives one point. The rankings are set by listing the teams' point totals from highest to lowest.

Legend
W-L: Win-Loss Record
Pts: Number of points scored in poll
Pvs: Ranking from the previous week

Week 3 Coaches Poll
Records are through Sept. 14, 2020

Class 5A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Eagle (6) 2-0 38 1
t-2. Rocky Mountain (1) 2-0 27 2
t-2. Coeur d'Alene (1) 2-0 27 3
4. Rigby 3-0 17 4
5. Highland 3-1 10 -
         

Also receiving votes: Lewiston.

Class 4A

 Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Middleton (3) 2-0 47 t-2
2. Blackfoot (4) 3-0 42 t-2
3. Skyline (3) 2-1 36 1
4. Vallivue (2) 2-0 22 4
5. Pocatello (1) 3-0 17 -

Also receiving votes: Emmett, Bishop Kelly, Century, Hillcrest, Minico, Nampa, Shelley.

Class 3A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Sugar-Salem (8) 3-0 52 1
2. Gooding (1) 3-0 34 2
3. Kimberly 3-0 30 4
4. Homedale (2) 1-1 21 3
5. South Fremont (1) 3-0 19 -

Also receiving votes: Fruitland, Weiser, Teton, Marsh Valley.

Class 2A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. West Side (10) 3-0 62 1
2. North Fremont (3) 2-0 51 2
3. Melba 1-1 26 3
4. Firth 2-1 15 -
5. Aberdeen 2-1 10 4

 
   

Also receiving votes: Grangeville, Cole Valley Christian, New Plymouth, Declo, Bear Lake, Nampa Christian.

Class 1A Division-I

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Prairie (10) 2-0 62 1
2. Oakley (3) 3-0 58 2
3. Raft River 2-1 23 3
4. Lighthouse Christian 2-0 19 -
5. Genesee (1) 3-0 16 4

Also receiving votes: Lapwai, Grace, Kamiah, Butte County, Notus, Wilder.

Class 1A Division-II

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
 1. Carey (9) 3-0 53 1
 2. Dietrich  (2) 3-0 45 2
 3. Garden Valley 0-2 16 3
4. Rockland 3-0 15 t-4
5. Mullan (1) 3-0 14 -
         
       

Also receiving votes: Kendrick, Horseshoe Bend, Camas County, Castleford, Lewis County, Hansen, Council.


Week 2 Coaches Poll
Records are through Sept. 8, 2020

Class 5A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Eagle (4) 1-0 35 4
2. Rocky Mountain (2) 1-0 34 3
3. Coeur d'Alene (3) 1-0 28 1
4. Rigby 2-0 18 2
5. Lewiston 2-0 7 -
       

Also receiving votes: Mtn View, Highland, Meridian, Post Falls. 

Class 4A

 Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Skyline (8) 2-0 45 t-1
t-2. Blackfoot 2-0 28 4
t-2. Middleton 1-0 28 -
4. Vallivue (1) 2-0 24 -
5. Bishop Kelly (2) 0-0 18 t-1

Also receiving votes: Pocatello, Emmett, Hillcrest, Century.

Class 3A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Sugar-Salem (7) 2-0 43 1
2. Gooding (1) 2-0 33 4
3. Homedale (1) 1-0 26 2
4. Kimberly 2-0 19 -
5. Fruitland 2-0 10 -

Also receiving votes: Weiser, Teton, Marsh Valley, Kellogg, Snake River.

Class 2A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. West Side (10) 2-0 57 1
2. North Fremont (2) 1-0 44 2
3. Melba 0-1 23 3
4. Aberdeen 2-0 16 -
5. New Plymouth 2-0 9 -

 
   

Also receiving votes: Bear Lake, Grangeville, Firth, Nampa Christian, Declo.

Class 1A Division-I

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Prairie (4) 1-0 28 1
2. Oakley (2) 2-0 25 2
3. Raft River 1-1 19 3
4. Genesee (1) 2-0 6 -
5. Butte County 1-1 4

Also receiving votes: Wilder, Grace, Glenns Ferry, Clearwater Valley, Kamiah.

Class 1A Division-II

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
 1. Carey (11) 2-0 55 1
 2. Dietrich 2-0 36 2
 3. Garden Valley 0-2 16 4
t-4. Horseshoe Bend 2-0 12 t-5
t-4. Rockland 2-0 12 -
         
       

Also receiving votes: Kendrick, Mullan, Lewis County, Deary, Clark Fork, Camas County, Castleford.




Fan Comments
Sign In | Register













This information is copyrighted to IdahoSports.com. Any rebroadcast, retransmission, or other use of this information is strictly prohibited without the expressed, written, consent of IdahoSports.com.

Copyright IdahoSports.com | Privacy Policy