There are 52 fans on right now!
(Click For Complete Broadcast Schedule)
12/4 Girls Basketball  Kuna vs Mountain View - Sophomore
12/4 Girls Basketball  Mountain View vs Kuna
12/5 Girls Basketball  Minico vs Idaho Falls
12/5 Girls Basketball  South Fremont vs Parma
12/5 Boys Basketball  Madison vs Skyline


Most Recent Action Photo Galleries

(Click For Complete List Of Galleries)
12/3 Girls Basketball  Gooding vs Kimberly
12/3 Girls Basketball  Aberdeen vs Malad JV
12/3 Girls Basketball  Aberdeen vs Malad
12/2 Girls Basketball  Priest River vs Wallace
12/2 Wrestling  Thunder Ridge vs Blackfoot
12/2 Boys Basketball  Wallace vs Priest River
12/2 Wrestling  Thunder Ridge vs Shelley
12/2 Boys Basketball  Filer vs Canyon Ridge
12/1 Girls Basketball  Shelley vs Blackfoot JV
12/1 Boys Basketball  Gooding vs Canyon Ridge
12/1 Girls Basketball  Shelley vs Blackfoot
11/24 Girls Basketball  Lakeland vs Timberlake JV
11/24 Girls Basketball  Lakeland vs Timberlake
11/24 Girls Basketball  West Side vs Firth JV
11/24 Girls Basketball  West Side vs Firth

 
Boys Basketball Coaches Poll | Feb. 17

Poll Methodology
The State Boys Basketball Coaches Poll is determined by a simple points system based on how each coach ranks the top five teams in their classification. A team receives five points for a first place vote, four points for a second place vote and so on down through the fifth place team, which receives one point. The rankings are set by listing the teams' point totals from highest to lowest.

Legend
W-L: Win-Loss Record
Pts: Number of points scored in poll
Pvs: Ranking from the previous week


 Boys Basketball Coaches Poll

Feb. 17, 2020

5A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Rocky Mountain (8) 20-1 40 1
2. Rigby 20-1 30 2
3.  Post Falls 18-3 20 4
4. Meridian 18-3 15 3
5. Borah 17-4 14 5

Also receiving votes: Lewiston

4A
Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Preston (9) 20-1 53 1
2. Middleton (3) 16-3 46 2
3. Idaho Falls 16-4 25 3
4. Kuna 15-5 15 5
5. Burley 15-6 14 4
         

Also receiving votes: Minico, Lakeland, Bishop Kelly, Nampa, Moscow, Pocatello, Ridgevue

3A
Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
T-1. Fruitland (3) 20-1 38 2
T-1. Kimberly (6) 18-1 38 1
3. Sugar-Salem 15-5 25 3
4. Teton 13-5 10 5
5. Snake River 11-9 7 4
         

Also receiving votes: Marsh Valley, Weiser, Homedale, Kellogg, Parma, Payette

2A

Rank Team Name (1st Place Votes)  W-L Pts Pvs
1. North Fremont (6) 16-2 41 T-1
2. West Side (3) 18-3 37 T-1
3. Marsing 15-6 21 3
4. St. Maries 14-5 15 4
5. Bear Lake 14-7 6 -

Also receiving votes: McCall-Donnelly, Firth, Malad, Nampa Christian, New Plymouth

1ADI

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Potlatch (6) 18-2 40 1
2. Lapwai (3) 18-2 36 2
3. Ambrose 18-2 29 3
4. Oakley 16-5 10 T-5
5. Valley 15-5 9 -
         

Also receiving votes: Grace, Liberty Charter, Prairie

1ADII
Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Lighthouse Christian (8) 17-4 63 1
2. Lakeside (5) 17-0 60 2
3. Garden Valley (3) 14-3 57 3
4. Mackay 17-4 32 4
5. Cascade 15-3 12 5

Also receiving votes: Camas County, Dietrich, North Gem, Clark County, Timberline (Weippe)


Feb. 11, 2020

5A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Rocky Mountain (9) 19-1 45 1
2. Rigby 18-1 34 2
3.  Meridian 17-2 19 3
4. Post Falls 17-3 19 4
5. Borah 15-4 10 5

Also receiving votes: Lewiston, Highland, Timberline

4A
Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Preston (6) 18-1 50 2
2. Middleton (5) 16-2 48 1
3. Idaho Falls 14-4 29 4
4. Burley 14-5 17 -
5. Kuna 13-4 9 T-5
         

Also receiving votes: Minico, Lakeland

3A
Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Kimberly (4) 17-1 32 2
2. Fruitland (3) 18-1 29 1
3. Sugar-Salem 13-5 23 3
4. Snake River 10-7 9 5
5. Teton 12-5 7 4
         

Also receiving votes: Kellogg, Marsh Valley

 2A

Rank Team Name (1st Place Votes)  W-L Pts Pvs
T-1. North Fremont (6) 14-1 55 1
T-1. West Side (2) 16-3 33 3
3. Marsing 15-4 23 2
4. St. Maries 12-5 14 4
5. Nampa Christian 14-5 11 -

Also receiving votes: Malad, Firth, Declo

1ADI
Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Potlatch (7) 17-2 49 2
2. Lapwai (3) 17-2 43 3
3. Ambrose (1) 17-2 38 1
4. Valley 15-4 18 4
T-5. Grace 11-10 6 5
T-5. Oakley 15-5 6 -

Also receiving votes: Wilder, Oakley, Prairie, Liberty Charter

1ADII
Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Lighthouse Christian (5) 16-4 54 3
2. Lakeside (5) 16-0 51 T-1
3. Garden Valley (3) 13-3 47 T-1
4. Mackay 16-4 17 4
5. Cascade 14-3 13 -

Also receiving votes: North Gem, Camas County, Timberline (Weippe), Carey, Rockland



Fan Comments
Sign In | Register













This information is copyrighted to IdahoSports.com. Any rebroadcast, retransmission, or other use of this information is strictly prohibited without the expressed, written, consent of IdahoSports.com.

Copyright IdahoSports.com | Privacy Policy