There are 1935 fans on right now!
(Click For Complete Broadcast Schedule)
12/5 Girls Basketball  South Fremont vs Parma
12/5 Boys Basketball  Madison vs Skyline
12/5 Girls Basketball  Minico vs Idaho Falls


Most Recent Action Photo Galleries

(Click For Complete List Of Galleries)
12/4 Girls Basketball  North Gem vs Grace Lutheran
12/4 Boys Basketball  Cole Valley Christian vs Firth
12/4 Boys Basketball  Mountain Home vs Kimberly
12/3 Girls Basketball  Gooding vs Kimberly
12/3 Girls Basketball  Aberdeen vs Malad JV
12/3 Girls Basketball  Aberdeen vs Malad
12/2 Girls Basketball  Priest River vs Wallace
12/2 Wrestling  Thunder Ridge vs Blackfoot
12/2 Boys Basketball  Wallace vs Priest River
12/2 Wrestling  Thunder Ridge vs Shelley
12/2 Boys Basketball  Filer vs Canyon Ridge
12/1 Girls Basketball  Shelley vs Blackfoot JV
12/1 Boys Basketball  Gooding vs Canyon Ridge
12/1 Girls Basketball  Shelley vs Blackfoot
11/24 Girls Basketball  Lakeland vs Timberlake JV

 
Week 9 Football Media Poll


Poll Methodology
The State Football Media Poll is determined by a simple points system based on how each voting media member ranks teams in each classification. A team receives five points for a first place vote, four points for a second place vote and so on down through the fifth place team, which receives one point. The rankings are set by listing the teams' point totals from highest to lowest.

Legend
W-L: Win-Loss Record
Pts: Number of points scored in poll
Pvs: Ranking from the previous week

Week 9 Media Poll

Records are through Oct. 27

Class 5A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Coeur d'Alene (8) 7-0 59 1
2. Rigby (5) 8-0 55 2
3. Rocky Mountain 6-0 42 3
4. Eagle 5-1 24 4
5. Highland 7-2 15 5
         

Others receiving votes: None.

Class 4A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Skyline (13) 8-1 65 1
2. Blackfoot 7-1 46 2
3. Bishop Kelly 6-1 40 3
4. Emmett 7-2 30 5
5. Pocatello 6-2 6 4

   

Others receiving votes: Nampa 4, Jerome 2, Middleton 1, Sandpoint 1..

Class 3A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Sugar-Salem (6) 7-1 51 t-3
2. Homedale (4) 6-1 50 t-3
3. Kimberly (1) 7-1 41 1
4. Gooding (2) 8-1 32 -
5. Fruitland 6-1 16 2
         

Others receiving votes: South Fremont 5..

Class 2A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. West Side (13) 8-0 65 1
2. North Fremont 7-0 52 2
3. Melba 6-1 39 3
4. Declo 7-2 25 4
5. Firth 5-3 12 5

 


Others receiving votes: New Plymouth 2.

Class 1A Division-I

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Prairie (13) 6-0 65 1
2. Raft River 7-1 50 3
3. Oakley 7-1 36 2
4. Notus 7-0 30 4
5. Lighthouse Christian 5-2 10 5

Others receiving votes: Clearwater Valley 4, Kamiah 1, Butte County 1.

Class 1A Division-II

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Carey (12) 5-0 64 1
2. Dietrich (1) 7-0 53 2
3. Kendrick 5-1 35 3
4. Mullan-St. Regis 6-1 28 4
5. Garden Valley 5-3 13 5

Others receiving votes: Watersprings 2.

Voters:
Dylan Carder, KIFI/KIDK
Donn Walden, Lewiston Tribune
Mark Nelke, Coeur d’Alene Press
Fred Davis, Bingham News Chronicle
Jim Church, KORT-FM
Brittany Cooper, KMVT
Dave Nichols, Spokesman-Review
Allan Steele, Post Register
John Wustrow, Idaho Press
Jay Tust, KTVB
Andrew Houghton, Idaho State Journal
Michael Lycklama, Idaho Statesman
Paul Kingsbury, IdahoSports.com


Week 8 Media Poll

Records are through Oct. 21

Class 5A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Coeur d'Alene (7) 6-0 51 1
2. Rigby (4) 7-0 46 2
3. Rocky Mountain 5-0 35 3
4. Eagle 4-1 17 5
5. Highland 6-2 10 4
         

Others receiving votes: Capital 4, Post Falls 2..

Class 4A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Skyline (11) 7-1 55 1
2. Blackfoot 6-1 39 2
3. Bishop Kelly 5-1 34 3
4. Pocatello 6-1 21 5
5. Emmett 6-2 8 -

   

Others receiving votes: Vallivue 6, Nampa 1, Moscow 1.

Class 3A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Kimberly (9) 7-0 52 2
2. Fruitland 6-0 30 3
t-3. Sugar-Salem 6-1 22 1
t-3. Homedale (1) 5-1 22 4
5. South Fremont (1) 6-1 20 -
         

Others receiving votes: Gooding 19.

Class 2A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. West Side (11) 7-0 55 1
2. North Fremont 6-0 44 2
3. Melba 5-1 29 3
4. Declo 6-2 21 4
5. Firth 5-2 13 5

 


Others receiving votes: Aberdeen 2, Grangeville 1.

Class 1A Division-I

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Prairie (11) 5-0 55 1
2. Oakley 7-0 44 2
3. Raft River 6-1 31 3
4. Notus 7-0 22 5
5. Lighthouse Christian 5-2 7 4

Others receiving votes: Clearwater Valley 4, Kamiah 1, Butte County 1.

Class 1A Division-II

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Carey (10) 5-0 54 1
2. Dietrich (1) 7-0 45 2
3. Kendrick 5-1 31 3
4. Mullan-St. Regis 6-1 23 4
5. Garden Valley 5-3 11 5

Others receiving votes: Watersprings 1.

Voters:
Donn Walden, Lewiston Tribune
Dylan Carder, KIFI/KIDK
Mark Nelke, Coeur d’Alene Press
Jim Church, KORT-FM
Paul Kingsbury, IdahoSports.com
Fred Davis, Bingham News Chronicle
Dave Nichols, Spokesman-Review
Michael Lycklama, Idaho Statesman
Andrew Houghton, Idaho State Journal
Allan Steele, Post Register
John Wustrow, Idaho Press



Fan Comments
Sign In | Register
yellowtwinkie
8/27/2020 8:53:52 PM
3A rankings
Weiser is deeper and better than last years playoff team. Just a heads up to the media brain trust.
markb
9/16/2020 4:50:18 PM
1AD11 rankings
Looks like with Lighthouse Christian out of the way Carey will more than likely cruise their way uncontested to another state championship ?













This information is copyrighted to IdahoSports.com. Any rebroadcast, retransmission, or other use of this information is strictly prohibited without the expressed, written, consent of IdahoSports.com.

Copyright IdahoSports.com | Privacy Policy