There are 1851 fans on right now!
(Click For Complete Broadcast Schedule)
9/23 Football  Timberline (Boise) vs Boise
9/24 Football  Clearwater Valley vs Logos
9/24 Football  Kuna vs Capital
9/24 Football  Lakeland vs Post Falls
9/24 Football  Madison vs Highland (Poc)
9/24 Football  Meridian vs Eagle
9/24 Football  Minico vs Burley
9/24 Football  Mountain Home vs Kimberly
9/24 Football  Pocatello vs Idaho Falls
9/24 Football  Ridgevue vs Middleton
9/30 Football  Kuna vs Borah
10/1 Football  Dietrich vs Butte County
10/1 Football  Highland (Poc) vs Thunder Ridge
10/1 Football  Moscow vs Lewiston
10/1 Football  Preston vs Sugar-Salem


Most Recent Action Photo Galleries

(Click For Complete List Of Galleries)
9/16 Volleyball  Kimberly vs Filer
9/16 Football  Meridian vs Capital
9/16 Volleyball  Oakley vs Murtaugh
9/15 Boys Soccer  Jerome vs Canyon Ridge
9/15 Cross Country  East Boise X-C Classic JV
9/15 Cross Country  East Boise X-C Classic boys
9/15 Cross Country  East Boise X-C Classic girls
9/14 Volleyball  Owyhee vs Borah
9/14 Volleyball  Buhl vs Kimberly
9/13 Volleyball  Richfield vs Twin Falls Christian Academy
9/13 Boys Soccer  Meridian vs Boise
9/11 Football  Lewis County vs Council
9/11 Volleyball  Grace vs Malad
9/11 Volleyball  Declo vs Malad
9/10 Football  Kimberly vs Declo

 
18th Annual Idaho All-Star Basketball Rosters Revealed
Idaho's top seniors will showcase their skills on March 20th
Published: 2/17/2021 4:31:12 PM
Brandon Baney
Content Manager/Broadcaster
brandon@idahosports.com
 

ORDER GAME PHOTOS

Selections for the 18th Annual Idaho Statewide High School All-Star Basketball Games, presented by Idaho Central Credit Union, were announced Feb. 17.
This year's selections were chosen by a committee comprised of Idaho high school media members from across the state.

This year's All-Star Games will take place March 20 at Post Falls High School.  The seniors-only event will feature players from the Boise metropolitan area squaring off against players from the rest of the state.

The All-Star Game participants were selected by a panel of media members throughout the state of Idaho:

Jason Elliot, CDA Press
Mark Nelke, CDA Press
John Wustrow, Idaho Press
Paul Kingsbury, IdahoSports.com
Andrew Houghton, Idaho State Journal
Mike Lycklama, Idaho Statesman
Brittany Cooper, KMVT-TV
Colton Clark, Lewiston Tribune
Allan Steele, Post Register
Greg Woods, Post Register
Dave Nichols, Spokesman Review

The competition begins with the girls’ game at 1:00 PM PST followed by the boys’ game at 3:30 PM PST. The event will include a three-point shooting contest with the girls competing against the boys and a slam-dunk contest at 3:00 PM PST. 

 
Admission to the game is $10 for adults and $5 for students and senior citizens. 

The entire event will be broadcast on IdahoSports.com.

Boys Region Team

Coach: Mike McLean, Post Falls

Emmett Holt, Century
Brayden Stapleton, Deary
Kenyon Spotted Horse, Lakeside
Noah Haaland, Lakeland
George Forsmann, Lewiston
Taden King, Madison
Benny Kitchel, Moscow
James Bodily, North Gem
Caden McLean, Post Falls
Cole Harris, Preston
Eli Gibson, St. Maries
Lloyer Driggs, Thunder Ridge

Alternates

Jack Kiesbuy, Lake City
Darren "Day Day" Higgins, Lakeside
Alex Horning, Post Falls
Cole Rutherford, Post Falls
Nic Swenson, Twin Falls


Boys Metro Team

Coach: Joel LaFleur, Garden Valley

Whitt Miller, Boise
Blake Thurston, Cascade
Lukas Broadsword, Centennial
Jason Janish, Eagle
Hyrum Lindsey, Fruitland
Josh Gillespie, Garden Valley
Covy Kelly, Garden Valley
Sean Austin, Kuna
Jacob Ankeny, Marsing
Joe Mpoyo, Meridian
Brody Rowbury, Meridian
Cooper Lumsden, Timberline

Alternates

Noah White, Mountain View
Matt Hall, New Plymouth
Charlie DeBoer, Riverstone
Blake Munk, Rocky Mountain

Selected, but unable to attend

Jeff Sanor, Meridian (Coach)
Jaylen Alexander, Columbia


Girls Region Team

Coach: Matt Miller, Timberlake

Kylie Wood, Carey
Tori Younker, Coeur d'Alene
Brooklyn Rewers, Lake City
Glory Sobotta, Lapwai
Madison Shears, Prairie
Dylan Lovett, Post Falls
Tylie Jones, Rigby
Josee Steadman, Snake River
Mardee Fillmore, Sugar-Salem
Lauren Davenport, Thunder Ridge
Taryn Soumas, Timberlake
Brooke Jessen, Timberlake

Alternates

Ella Fischer, Filer
Katy Ryan, Lakeland
Kylie Larsen, Preston
Kaylee Banks, Sandpoint

Selected, but unable to attend

Tenleigh Smith, Century


Girls Metro Team

Coach: Matt Beglinger, Cole Valley

Allison Ross, Boise
Anna Veeck, Cole Valley Christian
Mia Nottingham, Columbia
Jazzy Jenkins, Emmett
Madison Hodnett, Liberty Charter
Darby Avery, Kuna
Kate Clark, Melba
Jaleesa Lawrence, Meridian
Trinity Slocum, Mountain View
D'Nia Williams, Mountain View
Emma Hollon, Tri-Valley

Alternates

Ali Chatterton, Bishop Kelly
Abbi Roubidoux, Fruitland
Ashlyn Nichols, Nampa
Alyssa Christensen, New Plymouth

Selected, but unable to attend

Piper Curry, Nampa
Grace Jackson, Parma



Fan Comments
Sign In | Register








This information is copyrighted to IdahoSports.com. Any rebroadcast, retransmission, or other use of this information is strictly prohibited without the expressed, written, consent of IdahoSports.com.

Copyright IdahoSports.com | Privacy Policy