There are 1155 fans on right now!
(Click For Complete Broadcast Schedule)


Most Recent Action Photo Galleries

(Click For Complete List Of Galleries)
11/30 Boys Basketball  Richfield vs Hansen
11/29 Boys Basketball  Camas County vs Twin Falls Christian Academy
11/29 Girls Basketball  Homedale vs Kimberly
11/29 Girls Basketball  Bear River UT vs Malad
11/29 Girls Basketball  Buhl vs Gooding
11/29 Girls Basketball  Camas County vs TF Christian Academy
11/29 Girls Basketball  Soda Springs vs Snake River
11/28 Girls Basketball  Hagerman vs Lighthouse Christian
11/28 Boys Basketball  Hagerman vs Lighthouse Christian
11/26 Football  8-Man Shrine All Star Game
11/22 Boys Basketball  Malad Jamboree
11/22 Girls Basketball  Blackfoot vs Snake River
11/19 Football  Homedale vs Sugar-Salem
11/19 Football  Homedale vs Sugar-Salem
11/18 Football  Kendrick vs Dietrich (State Final)
 
2021 Football Coaches Poll
Find out where your team stacks up against the best in the state with our exclusive weekly football coaches poll
Published: 8/18/2021 11:17:29 AM
 


Poll Methodology

The State Football Coaches Poll is determined by a simple points system based on how each coach ranks the top five teams in their classification. A team receives five points for a first place vote, four points for a second place vote and so on down through the fifth place team, which receives one point. The rankings are set by listing the teams' point totals from highest to lowest.

Legend
W-L: Win-Loss Record (Conference record in parentheses)
Pts: Number of points scored in poll
Pvs: Ranking from the previous week

Week 9 Coaches Poll
Records are through Oct. 19, 2021

Class 5A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Rigby (8) 8-0 (3-0) 48 1
2. Mountain View (2) 8-0 (5-0) 41 2
3. Rocky Mountain 7-1 (4-0) 28 3
4. Eagle 6-2 (3-1) 15 N/A
5. Lewiston 7-1 (2-0) 7 N/A
         

Also receiving votes: Meridian, Highland

Class 4A

 Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Emmett (5) 7-1 (6-0) 55 1
2. Minico (8) 8-0 (6-0) 48 2
3. Pocatello (1) 6-2 (1-0) 36 4
4. Bishop Kelly 6-2 (5-1) 26 3
5. Sandpoint 4-2 (1-0) 16 5

       

Also receiving votes: Twin Falls, Skyline, Shelley, Preston, Nampa

Class 3A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Homedale (11) 8-0 (4-0) 59 1
2. Weiser 7-1 (3-1) 40 2
3. Gooding (1) 7-0 (2-0) 38 3
4. Sugar-Salem 5-2 (2-0) 26 4
5. Marsh Valley 3-4 (1-0) 7 5
         

Also receiving votes: Timberlake, South Fremont, Snake River, Kimberly, Filer

Class 2A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. West Side (9) 7-0 (3-0) 45 1
2. North Fremont 7-0 (3-0) 29 2
3. Firth 6-1 (3-0) 29 3
4. Nampa Christian 7-1 (3-0) 17 4
5. Melba 5-3 (3-1) 4 5

 
   

Also receiving votes: Declo, Ririe, Grangeville, Cole Valley Christian, Bear Lake

Class 1A Division-I

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Oakley (7) 7-0 (3-0) 52 1
2. Prairie (2) 7-0 (6-0) 43 3
3. Raft River (2) 6-0 (3-0) 41 2
4. Butte County (1) 5-1 (1-0) 24 4
5. Lapwai 5-2 (5-1) 10 5
         

Also receiving votes: Notus, Potlatch

Class 1A Division-II

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Carey (13) 7-0 (3-0) 69 1
2. Castleford 6-1 (3-1) 43 2
3. Kendrick 6-1 (3-0) 31 3
4. Horseshoe Bend 7-0 (3-0) 28 4
5. North Gem 6-1 (2-0) 23 5
         

Also receiving votes: Dietrich, Mullan-St. Regis, Rockland, Council, Garden Valley


Week 8 Coaches Poll
Records are through Oct. 13, 2021

Class 5A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Rigby (7) 7-0 (2-0) 39 1
2. Mountain View (1) 7-0 (4-0) 33 2
3. Rocky Mountain 6-1 (3-0) 20 3
4. Highland 6-1 (2-0) 13 4
5. Coeur d'Alene 5-1 (1-0) 10 5
       

Also receiving votes: Eagle, Meridian

Class 4A

 Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Emmett (6) 6-1 (5-0) 50 T-1
2. Minico (6) 7-0 (5-0) 45 T-1
3. Bishop Kelly 5-2 (4-1) 27 3
4. Pocatello 5-2 (0-0) 16 N/A
5. Sandpoint 3-2 (0-0) 11 5

       

Also receiving votes: Middleton, Blackfoot, Shelley, Twin Falls, Skyline, Preston, Bonneville

Class 3A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Homedale (8) 7-0 (3-0) 40 1
2. Weiser 7-0 (3-0) 32 2
3. Gooding 6-0 (2-0) 21 3
4. Sugar-Salem 4-2 (1-0) 15 4
5. Marsh Valley 3-3 (1-0) 5 N/A
         

Also receiving votes: Timberlake, Kellogg, Kimberly, South Fremont

Class 2A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. West Side (7) 6-0 (2-0) 35 1
2. North Fremont 6-0 (2-0) 25 T-3
3. Firth 5-1 (2-0) 23 3
4. Nampa Christian 6-1 (2-0) 11 N/A
5. Melba 5-2 (3-0) 6 N/A

 
   

Also receiving votes: Declo

Class 1A Division-I

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Oakley (6) 6-0 (2-0) 39 1
2. Raft River (2) 6-0 (3-0) 35 2
3. Prairie (1) 6-0 (5-0) 30 3
4. Butte County 5-1 (1-0) 21 5
5. Lapwai 5-2 (4-1) 6 4
         

Also receiving votes: Notus, Genesee

Class 1A Division-II

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Carey (9) 6-0 (2-0) 49 1
2. Castleford (2) 6-0 (3-0) 41 2
3. Kendrick 5-1 (2-0) 25 3
4. Horseshoe Bend 6-0 (2-0) 20 4
5. North Gem 5-1 (1-0) 16 5
         

Also receiving votes: Dietrich, Rockland, Mullan-St. Regis, Council









This information is copyrighted to IdahoSports.com. Any rebroadcast, retransmission, or other use of this information is strictly prohibited without the expressed, written, consent of IdahoSports.com.

Copyright IdahoSports.com | Privacy Policy