There are 3764 fans on right now!
(Click For Complete Broadcast Schedule)
9/30 Football  Blackfoot vs Highland (Poc)
9/30 Football  Century vs Idaho Falls
9/30 Football  Columbia vs Emmett
9/30 Football  Filer vs Kimberly
9/30 Football  Lewiston vs Moscow
9/30 Football  McCall-Donnelly vs Weiser
9/30 Football  Mountain View vs Kuna
9/30 Football  Sandpoint vs Lake City
9/30 Football  Shelley vs Pocatello
9/30 Football  Timberline (Boise) vs Middleton
10/6 Cross Country  Bob Conley XC Invitational
10/7 Football  Capital vs Middleton
10/7 Football  Homedale vs Weiser
10/7 Football  Jerome vs Minico
10/7 Football  Lewiston vs Post Falls


Most Recent Action Photo Galleries

(Click For Complete List Of Galleries)
9/29 Volleyball  Twin Falls vs Canyon Ridge
9/29 Volleyball  Oakley vs Lighthouse Christian
9/28 Girls Soccer  Rocky Mountain vs Borah
9/28 Volleyball  Kimberly vs Jerome
9/28 Volleyball  Blackfoot vs Idaho Falls JV
9/28 Volleyball  Blackfoot vs Idaho Falls
9/27 Boys Soccer  Meridian JV vs Kuna JV
9/27 Boys Soccer  Rocky Mountain vs Boise
9/27 Boys Soccer  Meridian vs Kuna
9/27 Volleyball  Mountain View vs Boise
9/26 Boys Soccer  Lakeland vs Lake City
9/26 Boys Soccer  Lakeland vs Lake City JV
9/26 Girls Soccer  Borah vs Owyhee
9/26 Volleyball  Lewis & Clark HS, WA vs Post Falls
9/24 Cross Country  Firman DI Varsity Girls Section 2
 
2021 Volleyball Coaches Poll
From 5A to 1ADII, we have the top five volleyball teams for every class in Idaho as voted by the coaches
Published: 8/18/2021 11:19:10 AM


The State Volleyball Coaches Poll is determined by a simple points system based on how each coach ranks the top five teams in their classification. A team receives five points for a first-place vote, four points for a second place vote and so on down through the fifth place team, which receives one point. The rankings are set by listing the teams' point totals from highest to lowest.

Legend
Pts: Number of points scored in poll
Pvs: Ranking from the previous week

Oct. 19 Volleyball Coaches Poll

Class 5A

Rank Team Name (1st Place Votes) Pts Pvs
1. Skyview (4) 20 1
2. Mountain View 15 T-3
3. Madison (1) 14 T-3
4. Eagle 12 2
5. Post Falls 5 T-3
       

Also receiving votes: Highland, Thunder Ridge, Lake City

Class 4A

Rank Team Name (1st Place Votes) Pts Pvs
1. Wood River (5) 44 2
2. Bonneville (4) 40 1
3. Columbia (1) 20 3
T-4. Middleton 15 4
T-4. Twin Falls 15 5
       

Also receiving votes: Century, Shelley (1), Burley, Lakeland, Bishop Kelly, Skyline, Nampa, Canyon Ridge

Class 3A

Rank Team Name (1st Place Votes) Pts Pvs
1. Sugar-Salem (5) 43 1
2. Fruitland (4) 39 2
3. Kimberly 22 3
4. Filer 14 4
5. Teton (2) 10 N/A
       

Also receiving votes: Parma, South Fremont, Kellogg, Snake River, Marsh Valley, Gooding, Homedale, American Falls, Timberlake

Class 2A

Rank Team Name (1st Place Votes) Pts Pvs
1. West Side (5) 29 1
2. Melba 14 2
3. Cole Valley Christian 12 N/A
4. Ririe 11 3
5. Orofino 6 N/A
       

Also receiving votes: Firth (1), Bear Lake, West Jefferson, Declo, Malad, Nampa Christian

Class 1ADI

Rank Team Name (1st Place Votes) Pts Pvs
1. Troy (3) 19 1
2. Grace (1) 13 3
3. Potlatch 10 2
4. Lighthouse Christian 7 4
5. Liberty Charter 5 T-5
       

Also receiving votes: Butte County, Genesee, Oakley

Class 1ADII

Rank Team Name (1st Place Votes) Pts Pvs
1. Horseshoe Bend (7) 38 1
2. Mackay (1) 32 2
3. Rockland 16 3
4. Sun Valley Community School (1) 14 N/A
5. North Gem (1) 12 N/A
       

Also receiving votes: Council, Leadore, Kendrick, Grace Lutheran, Highland, Richfield, Tri-Valley, Clark Fork, Watersprings, Garden Valley


Oct. 14 Volleyball Coaches Poll

Class 5A

Rank Team Name (1st Place Votes) Pts Pvs
1. Skyview (2) 10 1
T-2. Eagle 7 2
T-2. Mountain View 7 3
T-4. Boise 2 5
T-4. Madison 2 4
T-4.  Post Falls 2 N/A

Also receiving votes: None

Class 4A

Rank Team Name (1st Place Votes) Pts Pvs
1. Bonneville (4) 40 2
2. Wood River (4) 36 1
3. Columbia (2) 20 4
4. Middleton 19 5
5. Twin Falls 13 3
       

Also receiving votes: Shelley (1), Burley, Blackfoot, Century, Nampa, Emmett, Bishop Kelly, Pocatello, Vallivue, Canyon Ridge, Skyline

Class 3A

Rank Team Name (1st Place Votes) Pts Pvs
1. Sugar-Salem (7) 43 2
2. Fruitland (2) 29 1
3. Kimberly 18 5
4. Filer 17 3
5. Parma 10 4
       

Also receiving votes: Kellogg, Teton, American Falls, Snake River, South Fremont, Gooding, Bonners Ferry

Class 2A

Rank Team Name (1st Place Votes) Pts Pvs
1. West Side (4) 22 1
2. Melba 17 2
3. Ririe (1) 15 3
4. Bear Lake (1) 10 N/A
5. West Jefferson 8 4
       

Also receiving votes: Orofino, Salmon, Malad, Nampa Christian, Cole Valley Christian, Declo

Class 1ADI

Rank Team Name (1st Place Votes) Pts Pvs
1. Troy (4) 24 1
2. Potlatch 17 3
3. Grace (1) 13 T-4
4. Lighthouse Christian 8 T-4
T-5. Butte County (1) 5 T-4
T-5. Liberty Charter 5 N/A

Also receiving votes: Prairie, Genesee, Oakley

Class 1ADII

Rank Team Name (1st Place Votes) Pts Pvs
1. Horseshoe Bend (5) 33 2
2. Mackay (2) 23 1
3. Rockland (1) 20 3
T-4. Kendrick 9 N/A
T-4. Council 9 N/A
       

Also receiving votes: Grace Lutheran, Leadore, North Gem, Sun Valley Community School, Tri-Valley, Highland, Clark Fork

Sportsboards.com








This information is copyrighted to IdahoSports.com. Any rebroadcast, retransmission, or other use of this information is strictly prohibited without the expressed, written, consent of IdahoSports.com.

Copyright IdahoSports.com | Privacy Policy