There are 2259 fans on right now!
(Click For Complete Broadcast Schedule)


Most Recent Action Photo Galleries

(Click For Complete List Of Galleries)
5/23 Track & Field  State 1A Track Awards
5/23 Track & Field  State 2A Track Awards
5/23 Track & Field  State 3A Track Awards
5/23 Track & Field  State 4A Track Awards
5/23 Track & Field  State 5A Track Awards
5/21 Tennis  5A Tennis Championships
5/21 Boys Lacrosse  Jackson Hole vs Eagle
5/21 Softball  Homedale vs Weiser
5/21 Softball  Homedale vs Weiser
5/21 Track & Field  3A 2A 1A State Track Day 2 finals
5/21 Track & Field  3A-2A-1A Saterday Finals and some Fields Events
5/21 Track & Field  4A-5A State Championships- Day 2
5/21 Track & Field  Some Saturday 4A/5A Track Action
5/21 Softball  Eagle vs Skyview
5/21 Softball  Owyhee vs Timberline (Boise)
 
Girls Basketball Media Poll: February 10
The state sports media has spoken. Did your team make it into the Top 5?
Published: 12/16/2021 8:05:28 PM
ORDER GAME PHOTOS

Poll Methodology
The State Girls Basketball Media Poll is determined by a simple points system based on how each voting media member ranks teams in each classification. A team receives five points for a first place vote, four points for a second place vote and so on down through the fifth place team, which receives one point. The rankings are set by listing the teams' point totals from highest to lowest.

Legend
W-L: Win-Loss Record
Pts: Number of points scored in poll
Pvs: Ranking from the previous week


Girls Basketball Media Poll

Feb. 3, 2022

CLASS 5A
Team (1st-place votes)       W-L        Pts      Pvs
1. Timberline (7)              22-1       48       1
2. Lake City                   20-3       29       3
3. Coeur d'Alene (1)           19-4       22       2
4. Thunder Ridge               20-3       20       4
5. Boise                18-3       10       5
Others receiving votes: None.                   


CLASS 4A
Team (1st-place votes)        W-L        Pts      Pvs
1. Blackfoot (8)               24-0       40        1
2. Burley                      21-1       32        2
3. Preston                     15-7       20        3
4. Middleton                  17-6       15        t-4
5. Mountain Home          17-5         8         t-4
Others receiving votes: Bishop Kelly 5.                         


CLASS 3A
Team (1st-place votes)        W-L        Pts      Pvs
1. Sugar-Salem (8)             19-2       50       1
2. Snake River                 20-5       40       2
3. Fruitland                  16-5       27       3
4. Kellogg                    13-5       18       5
5. Timberlake                       16-6        7        4
Others receiving votes: Parma 4, Weiser 1.                         


CLASS 2A
Team (1st-place votes)        W-L        Pts      Pvs
1. Cole Valley Christian (8) 18-4        40       1
2. Grangeville                 18-3        30       2
3. Melba                    18-3        26       3
4. Aberdeen                  19-5        10       4
5. Ririe                       17-6        9         5
Others receiving votes: Soda Springs 5.                    


CLASS 1A DIVISION I
Team (1st-place votes)        W-L       Pts      Pvs
1. Butte County (7)            21-0       38       1
2. Lapwai                     17-3       28       3
3. Prairie (1)                  18-3       27       2
4. Raft River                    19-4       10       -
t-5. Murtaugh 17-6 4    4
t-5. Notus 15-3 4     -
Others receiving votes: Grace 3.


CLASS 1A DIVISION II
Team (1st-place votes)       W-L       Pts     Pvs
1. Rockland (7)                21-1       38       1
2. Council                     16-0       32       2
3. Kendrick (1)              18-5       25       4
4. Richfield                 19-5       11       3
5. Dietrich                    15-5       6   5
Others receiving votes: Leadore 3, Carey 3, Tri-Valley 2.

Voters:

Mark Nelke, Coeur d'Alene Press
Donn Walden, Lewiston Tribune
Brittany Cooper, KMVT
Eric Moon, KIFI
Allan Steele, Post Register
John Wustrow, Idaho Press
Michael Lycklama, Idaho Statesman
Brandon Baney, IdahoSports.com

__________________________________________________

Girls Basketball Media Poll

Feb. 3, 2022

CLASS 5A
Team (1st-place votes)       W-L        Pts      Pvs
1. Timberline (8)              20-1       48       1
2. Coeur d'Alene (2)           18-3       42       2
3. Lake City                   18-3       27       t-3
4. Thunder Ridge               19-3       20       t-3
5. Boise                16-3       11       5
Others receiving votes: Post Falls 1, Borah 1.                   


CLASS 4A
Team (1st-place votes)        W-L        Pts      Pvs
1. Blackfoot (10)               22-0       50        1
2. Burley                      20-1       40        2
3. Preston                     14-7       18        3
t-4. Mountain Home            16-5       16        t-4
t-4. Middleton                15-6       16        -
Others receiving votes: Bishop Kelly 10.                         


CLASS 3A
Team (1st-place votes)        W-L        Pts      Pvs
1. Sugar-Salem (10)             18-2       50       1
2. Snake River                 17-4       40       2
3. Fruitland                  15-5       27       3
4. Timberlake                   13-5       18       4
5. Kellogg                       11-5        7        5
Others receiving votes: Teton 4, Weiser 3, Parma 1.                         


CLASS 2A
Team (1st-place votes)        W-L        Pts      Pvs
1. Cole Valley Christian (10)17-4       50       1
2. Grangeville                 18-3        35       2
3. Melba                    17-3        34       3
4. Aberdeen                  16-4        16       4
5. Ririe                       16-6        11       5
Others receiving votes: Soda Springs 4.                    


CLASS 1A DIVISION I
Team (1st-place votes)        W-L       Pts      Pvs
1. Butte County (10)            19-0       50       1
2. Prairie                     16-3       33       2
3. Lapwai                   12-3       31       3
4. Murtaugh                    17-4       23       4
5. Grace  13-7 6    t-5
Others receiving votes: Wallace 3, Raft River 2, Notus 1, Oakley 1.


CLASS 1A DIVISION II
Team (1st-place votes)        W-L       Pts     Pvs
1. Rockland (9)                19-1       49       1
2. Council                     14-0       37       2
3. Richfield                   18-3       26       3
4. Kendrick (1)                16-5       20       4
5. Dietrich                    15-5       10   5
Others receiving votes: Leadore 8.

Voters:

Mark Nelke, Coeur d'Alene Press
Donn Walden, Lewiston Tribune
Pat Sutphin, TImes-News
Eric Moon, KIFI
Allan Steele, Post Register
Fred Davis, Bingham News Chronicle
John Wustrow, Idaho Press
Michael Lycklama, Idaho Statesman
Brittany Cooper, KMVT
Brandon Baney, IdahoSports.com

Sportsboards.com








This information is copyrighted to IdahoSports.com. Any rebroadcast, retransmission, or other use of this information is strictly prohibited without the expressed, written, consent of IdahoSports.com.

Copyright IdahoSports.com | Privacy Policy