There are 1335 fans on right now!
(Click For Complete Broadcast Schedule)
9/22 Boys Soccer  Ridgevue vs Middleton
9/24 Football  Declo vs Gooding
9/25 Football  Bonneville vs Skyline
9/25 Football  Idaho City vs Notus
9/25 Football  Idaho Falls vs Pocatello
9/25 Football  Nampa vs Emmett
9/25 Football  Sandpoint vs Lewiston
10/2 Football  Skyview vs Borah
10/2 Football  Bishop Kelly vs Middleton
10/2 Football  Burley vs Pocatello
10/2 Football  Emmett vs Caldwell
10/2 Football  Rigby vs Idaho Falls
10/2 Football  South Fremont vs Marsh Valley
10/9 Football  Bishop Kelly vs Caldwell
10/9 Football  Coeur d'Alene vs Lewiston


Most Recent Action Photo Galleries

(Click For Complete List Of Galleries)
9/21 Girls Soccer  Boise vs Borah
9/21 Volleyball  North Star Charter vs Greenleaf Friends JV
9/21 Boys Soccer  Timberline vs Boise
9/21 Volleyball  Valley vs Gooding
9/21 Volleyball  North Star Charter vs Greenleaf Friends Varsity
9/19 Football  Notus vs Tri-Valley
9/19 Girls Soccer  Skyview vs Timberline
9/19 Football  Lewiston vs Lakeland Frosh
9/18 Football  North Gem vs Rockland
9/18 Football  Buhl vs Declo
9/18 Football  Eagle vs Rocky Mountain
9/18 Football  Jerome vs Twin Falls
9/17 Volleyball  JV Filer vs Kimberly
9/17 Volleyball  Borah vs Timberline (Boise)
9/17 Volleyball  Minico vs Mountain Home


State-Wide Team Previews
How's your team shaping up for the season?
 Season

   
SchoolHead CoachDivisionDistrictConference
Aberdeen Jeff Duffin (9th season)2A52A South East Idaho
American Falls Cory Hollingsworth (3rd season)3A53A South East Idaho
Bear Lake Ryan Messerly (4th season)2A52A South East Idaho
Bishop Kelly Tim Brennan (25th season)4A34A Southern Idaho
Blackfoot Jerrod Ackley4A64A High Country
Boise Mike Altieri (1st season)5A35A SIC East
Bonners Ferry Travis Hinthorn (2nd year)3A13A Intermountain League
Bonneville Kevin Kempf (1st season)4A64A High Country
Borah Jason Burton (fifth season)5A35A SIC East
Buhl Seth Blick (5th season)3A43A Sawtooth Central Idaho
Burley Dylan Corless4A44A Great Basin 7
Butte County Sam Thorngren (15th season)1A D161AD1 High Desert
Caldwell Steve Fleshman (2nd season)4A34A Southern Idaho
Camas County Rusty Kramer (5th year)1A D241AD2 Sawtooth
Canyon Ridge Sean Impomeni (7th season)4A44A Great Basin 7
Capital Todd Simis (17th season)5A35A SIC East
Carey Lane Kirkland (20th season)1A D241AD2 Sawtooth
Castleford Brian Lowry1A D241AD2 Sawtooth
Centennial Matt Greene (first season)5A35A SIC West
Century Travis Hobson (6th season)4A54A SEIC
Challis Marty Mitchell1A D161AD1 High Desert
Clark Fork Brian Arthun (4th season)1A D211AD2 North Star
Clearwater Valley Allen Hutchens (1st Season)1A D121AD1 White Pine
Coeur d'Alene Shawn Amos (24th season)5A15A Inland Empire
Cole Valley Christian Mark Moreno (5th season)2A32A Western Idaho
Columbia Greg Asbury (2nd season)4A34A Southern Idaho
Council Cole Cooper (2nd season)1A D231AD2 Long Pin
Deary Daryl Stavros (1st season)1A D221AD2 White Pine
Declo Josh Stewart (2nd season)2A42A Canyon
Dietrich Rick Astle (4th season)1A D241AD2 Sawtooth
Eagle John Hartz (second season)5A35A SIC West
Emmett Rich Hargitt (3rd season)4A34A Southern Idaho
Filer Tyrone Hess (2nd season)3A43A Sawtooth Central Idaho
Firth Jordan Bartlett (2nd season)2A62A Nuclear
Fruitland Ryan Tracy (eighth season)3A33A Snake River Valley
Garden Valley Jason Yearsley (10th season)1A D231AD2 Long Pin
Genesee Alex Schnebly (1st Season)1A D121AD1 White Pine
Glenns Ferry Lonnie Funkhouser1A D141AD1 Snake River
Gooding Cameron Andersen (11th season)3A43A Sawtooth Central Idaho
Grace Brandon Sanchez (5th season)1A D151AD1 High Desert
Grangeville Jeff Adams (4th season)2A22A Central Idaho
Greenleaf Friends Tyler Hoaglun (1st season)1A D131AD1 Western Idaho
Hagerman Dana Strong (1st season)1A D241AD2 Sawtooth
Hansen Jim Rife (4th season)1A D241AD2 Sawtooth
Highland (Poc) Gino Mariani (20th season)5A55A D5-6
Hillcrest Kevin Meyer (3rd season)4A64A High Country
Homedale Matthew Holtry (12th season)3A33A Snake River Valley
Horseshoe Bend Craig Elliott (4th season)1A D231AD2 Long Pin
Idaho City Jason Roeber (23rd season)1A D131AD1 Western Idaho
Idaho Falls Marty Duffin (2nd season)5A65A D5-6
Jerome Sid Gambles (9th season)4A44A Great Basin 7
Kamiah Nels Kludt (5th season)1A D121AD1 White Pine
Kellogg Dan Davidian (1st year)3A13A Intermountain League
Kendrick Zane Hobart (8th season)1A D221AD2 White Pine
Kimberly Rich Bishop (8th season) 3A43A Sawtooth Central Idaho
Kuna Sherm Blaser (fourth season)5A35A SIC West
Lake City Brian Fulp (3rd season)5A15A Inland Empire
Lakeland Tim Kiefer (18th season)4A14A Inland Empire
Lakeside Chris Dohrman (7th season)1A D111AD1 Scenic Idaho
Lapwai Josh Leighton1A D121AD1 White Pine
Lewis County Monty Moddrell (5th season)1A D221AD2 White Pine
Lewiston Matt Pancheri (4th season)5A25A Inland Empire
Lighthouse Christian Cory Holloway (6th season)1A D141AD1 Snake River
Madison Mitchell Buck (25th season)5A65A D5-6
Malad Kory Kay (3rd season)2A52A South East Idaho
Marsh Valley Doug Armstrong (5th season)3A53A South East Idaho
Marsing Mike Nunnalee2A32A Western Idaho
McCall-Donnelly Lee Leslie (6th season)3A33A Snake River Valley
Melba Juan Colunga (4th season)2A32A Western Idaho
Meridian John Zamberlin (2nd season)5A35A SIC West
Middleton Bill Brock (21st season)4A34A Southern Idaho
Minico Keelan McCaffrey (3rd season)4A44A Great Basin 7
Moscow Phil Helbling (8th season)4A24A Inland Empire
Mountain Home Jim Clark (6th season)4A44A Great Basin 7
Mountain View Judd Benedick (14th season)5A35A SIC West
Mullan Stetson Spooner (10th season)1A D211AD2 North Star
Murtaugh Todd Jensen1A D141AD1 Snake River
Nampa Dan Holtry (5th season)4A34A Southern Idaho
Nampa Christian Daniel Jenkins (1st season)2A32A Western Idaho
New Plymouth Dallan Rupp (8th season)2A32A Western Idaho
North Fremont Ben Lenz (8th season)2A62A Nuclear
North Gem Corry Hatch (1st team)1A D251AD2 Rocky Mountain
Notus Joe Woodland (3rd season)1A D131AD1 Western Idaho
Oakley Brennan Jones1A D141AD1 Snake River
Orofino Garett Bretz (3rd season)2A22A Central Idaho
Parma Alex Willson (2nd season)3A33A Snake River Valley
Payette Kip Crofts (5th year)3A33A Snake River Valley
Pocatello Dave Spillett (6th season)4A54A SEIC
Post Falls Blaine Bennett (5th season)5A15A Inland Empire
Potlatch Ryan Ball (3rd season)1A D121AD1 White Pine
Prairie Ryan Hasselstom (23rd season)1A D121AD1 White Pine
Preston Eric Thorson (3rd season)4A54A SEIC
Priest River Jared Hughes (2nd year)3A13A Intermountain League
Raft River Chad Evans (3rd season)1A D141AD1 Snake River
Richfield Buck Hendren (6th season)1A D24Independent/JV
Ridgevue Tom DeWitz (5th season)4A34A Southern Idaho
Rigby Armando Gonzalez (4th season)5A65A D5-6
Rimrock Mark Martell1A D131AD1 Western Idaho
Ririe Jim Newton2A62A Nuclear
Rockland Gerry Hunter (3rd season)1A D251AD2 Rocky Mountain
Rocky Mountain Chris Culig (4th season)5A35A SIC West
Salmon Tyrell Penner (4th Season)2A62A Nuclear
Salmon River Ty Medley 1A D231AD2 Long Pin
Sandpoint Ryan Knowles (3rd season)4A14A Inland Empire
Shelley Josh Wells4A64A High Country
Shoshone Michael Perry1A D14Independent/JV
Skyline Scott Berger (12th season)4A64A High Country
Skyview David Young (18th season)5A35A SIC East
Snake River Jeb Harrison (5th season)3A53A South East Idaho
Soda Springs Colter Evans (4th season)2A52A South East Idaho
South Fremont Chad Hill (8th season)3A63A Mountain Rivers
St. Maries Craig Tefft (10th season)2A12A Central Idaho
Sugar-Salem Tyler Richins (7th season)3A63A Mountain Rivers
Teton Brody Birch (17th season)3A63A Mountain Rivers
Thunder Ridge Jeff Marshall (3rd season)5A65A D5-6
Timberlake Kelly Amos (1st season)3A13A Intermountain League
Timberline (Boise) Ian Smart (4th season)5A35A SIC East
Timberline (Weippe) Patrick Christopherson (3rd season)1A D221AD2 White Pine
Tri-Valley Justin Mink (1st season)1A D231AD2 Long Pin
Troy Bob Wilson (2nd season)1A D121AD1 White Pine
Twin Falls Ben Kohring (1st season)4A44A Great Basin 7
Valley Ryon Jarvis (5th season)2A42A Canyon
Vallivue Layne Coffin (14th season)4A34A Southern Idaho
Wallace Jared Young1A D111AD1 Scenic Idaho
Watersprings Chris Strahm (3rd season)1A D261AD2 Rocky Mountain
Weiser Tom Harrison (3rd season)3A33A Snake River Valley
Wendell Michael Konrad (2nd season)2A42A Canyon
West Jefferson Ty Minto (2nd season)2A62A Nuclear
West Side Tyson Moser (12th season)2A52A South East Idaho
Wilder Kyle DalSoglio (12th season)1A D131AD1 Western Idaho
Wood River Shane Carden (2nd season)4A44A Great Basin 7















This information is copyrighted to IdahoSports.com. Any rebroadcast, retransmission, or other use of this information is strictly prohibited without the expressed, written, consent of IdahoSports.com.

Copyright IdahoSports.com | Privacy Policy