Coach's AdminSchedulesScoresBlogsGameStreamsPhoto GalleriesSport Previews
 
 
 
 
Major Advertising Partner:


Upcoming Web Casts

10/31 Football  Kuna vs Rigby
10/31 Football  Kimberly vs Fruitland
10/31 Football  Coeur d'Alene vs Meridian
10/31 Football  Post Falls vs Eagle
10/31 Football  Skyline vs Capital
11/1 Football  Bear Lake vs North Fremont
11/1 Football  Sugar-Salem vs Snake River
11/1 Volleyball  1AD1 - Saturday Matches
11/1 Volleyball  1AD2 - Saturday Matches
11/1 Volleyball  2A - Saturday Matches
11/1 Volleyball  3A - Saturday Matches
11/1 Volleyball  4A - Saturday Matches
11/1 Volleyball  5A - Saturday Matches
Click For Full Web Cast Schedule & Archives


Recent Photo Galleries

View All Photo Galleries
10/27 Football  5A Playoffs Timberline, Borah, Nampa
10/25 Football  Skyview vs Bishop Kelly
10/25 Football  Skyview vs Bishop Kelly
10/25 Girls Soccer  CDA Charter vs Timberlake
10/25 Football  Rocky Mountain vs Capital
10/25 Girls Soccer  4A Girls State Championship
10/25 Girls Soccer  Rocky Mountain vs Lake City
10/25 Volleyball  Lewiston vs Eagle Vball Play in game
10/25 Football  Idaho Falls vs Skyline
10/25 Football  Idaho Falls vs Skyline


High School List

Please select a school below.


SchoolMascotADClassificationDistrict
Aberdeen TigersCody Park2ADistrict V
Ambrose ArchersMark Schiebout1A D2District III
American Falls BeaversNathan Whittle3ADistrict V
Bear Lake BearsMichael Wilding2ADistrict V
Bishop Kelly KnightsTom Shanahan4ADistrict III
Blackfoot BroncosMadeline Casanova4ADistrict VI
Bliss BearsBrent Bjornn1A D2District IV
Boise BravesTracy Leinen5ADistrict III
Bonners Ferry BadgersKeith Carey3ADistrict I
Bonneville BeesDale Gardner5ADistrict VI
Borah LionsVince Mann5ADistrict III
Buhl IndiansStacy Wilson3ADistrict IV
Burley BobcatsGordon Kerbs4ADistrict IV
Butte County PiratesJody Coburn1A D1District VI
Caldwell CougarsJosh Hegstad4ADistrict III
Camas County MushersRandy Jewett1A D2District IV
Canyon Ridge RiverhawksKim Wray4ADistrict IV
Capital EaglesSteve Sosnowski5ADistrict III
Carey PanthersLee Cook1A D2District IV
Cascade RamblersConor Kennedy1A D2District III
Castleford WolvesLaurie Howard1A D2District IV
Centennial PatriotsJon Watson5ADistrict III
Century DiamondbacksStephen Anderson4ADistrict V
Challis VikingsLinda Zollinger1A D1District VI
Clark County BobcatsJill Grover1A D2District VI
Clark Fork Wampus CatsBrenda Haase1A D2District I
Clearwater Valley RamsKolby Krieger1A D1District II
CDA Charter PanthersBrett DePew2ADistrict I
Coeur d'Alene VikingsTodd Gilkey5ADistrict I
Cole Valley ChargersMatt Beglinger2ADistrict III
Columbia WildcatsRandy Potter5ADistrict III
Community School CutthroatsRichard Whitelaw1A D2District IV
Compass Honors AviatorsPaula Connelly / Brenda Dayton1A D1District III
Council LumberjacksDavid Howe1A D2District III
Culdesac WolvesShannon Morris1A D2District II
Deary MustangsDarrah Eggers1A D2District II
Declo HornetsJay Darrington2ADistrict IV
Dietrich Blue DevilsTraci Perron / Thad Biggers1A D2District IV
Eagle MustangsKimber Chrz5ADistrict III
Emmett HuskiesMike Schroeder3ADistrict III
Filer WildcatsLaRell Patterson3ADistrict IV
Firth CougarsRoger Harrison2ADistrict VI
Fruitland GrizzliesBeth Holt3ADistrict III
Garden Valley WolverinesBob Powell1A D2District III
Gem State JaguarsTodd Driver1A D1District III
Genesee BulldogsKelly Caldwell1A D1District II
Glenns Ferry PilotsKelli McHone1A D1District IV
Gooding SenatorsTrudy Weaver3ADistrict IV
Grace GrizzliesRichard Condie1A D1District V
Grangeville BulldogsMatt Dame2ADistrict II
Greenleaf Friends GrizzliesLarry Taylor1A D1District III
Hagerman PiratesKevin Cato1A D1District IV
Hansen HuskiesBrad Twiss1A D2District IV
Highland (Poc) RamsTravis Bell5ADistrict V
Highland (Craig) HuskiesBrad Baumberger1A D2District II
Hillcrest KnightsBarney Gardner5ADistrict VI
Homedale TrojansMatt Holtry3ADistrict III
Horseshoe Bend MustangsDennis Chestnut1A D2District III
Idaho City WildcatsSean Porter1A D1District III
Idaho Falls TigersKerry Martin5ADistrict VI
ISDB RaptorsKen Allison1A D2District IV
Jackpot   1A D2District IV
Jerome TigersDes Case4ADistrict IV
Kamiah KubsKatie Ball / Ryan Ball1A D1District II
Kellogg WildcatsDick Schreiber3ADistrict I
Kendrick TigersSteve Kirkland1A D2District II
Kimberly BulldogsKirby Bright3ADistrict IV
Kootenai WarriorsDoug Napierala1A D2District I
Kuna KavemenRon Emry4ADistrict III
Lake City TimberwolvesJim Winger5ADistrict I
Lakeland HawksTrent Derrick4ADistrict I
Lakeside KnightsClinton Marsters1A D2District I
Lapwai WildcatsRandall Bennett1A D1District II
Leadore MustangsShane Matson1A D2District VI
Lewis County EaglesLes Wells / Brad Baumberger1A D2District II
Lewiston BengalsCorey Williams5ADistrict II
Liberty Charter PatriotsMark Wachsmuth1A D1District III
Lighthouse Christian LionsDarren Van Hofwegen1A D2District IV
Logos KnightsJohn Carnahan1A D2District II
Mackay MinersJack McKelvey1A D2District VI
Madison BobcatsErick Wills5ADistrict VI
Magic Valley  Roger Keller1A D2District IV
Malad DragonsCoda Tchida2ADistrict V
Marsh Valley EaglesRandy Buxton3ADistrict V
Marsing HuskiesJonathon Cossel2ADistrict III
McCall-Donnelly VandalsMike Kraemer2ADistrict III
Meadows Valley MountaineersKristine Maxwell1A D2District III
Melba MustangsVonnie Willis2ADistrict III
Meridian WarriorsLuke Wolf5ADistrict III
Middleton VikingsJeff Davis4ADistrict III
Minico SpartansKelly Arritt4ADistrict IV
Moscow BearsAllen Green4ADistrict II
Mountain Home TigersMark Cotton4ADistrict III
Mountain View MavericksSam Kristensen5ADistrict III
Mullan TigersStetson Spooner1A D2District I
Murtaugh Red DevilsClayton Nebeker1A D2District IV
Nampa Christian TrojansRandy Brothers2ADistrict III
Nampa BulldogsJohn Gregory5ADistrict III
New Plymouth PilgrimsDenise Oliver2ADistrict III
Nezperce IndiansLes Wells1A D2District II
North Fremont HuskiesJodi Beard2ADistrict VI
North Gem CowboysKen Christensen1A D2District V
North Star Charter HuskiesDan Conti2ADistrict III
North Valley Charter   1A D2District IV
Notus PiratesTim Dranginis1A D1District III
Oakley HornetsTravis Noble1A D1District IV
Orofino ManiacsDoug South2ADistrict II
Parma PanthersGreg Hale3ADistrict III
Payette PiratesBob Dixon3ADistrict III
Pocatello IndiansRobert Parker4ADistrict V
Post Falls TrojansCraig Christensen5ADistrict I
Potlatch LoggersSarah Arndt1A D1District II
Prairie PiratesTravis Mader1A D1District II
Preston IndiansBrent Knapp4ADistrict V
Priest River SpartansJared Hughes3ADistrict I
Raft River TrojansRandy Spaeth1A D1District IV
Richfield TigersGarr Ward / Karen Lezamiz1A D2District IV
Rigby TrojansBob Moon4ADistrict VI
Rimrock RaidersJohn Hannah1A D1District III
Ririe BulldogsDamien Smith2ADistrict VI
Riverstone OttersDemi Dlouhy1A D1District III
Rockland BulldogsHutch Swan 1A D2District V
Rocky Mountain GrizzliesTroy Rice5ADistrict III
Salmon SavagesJeremy Burgess2ADistrict VI
Salmon River SavagesPaula Tucker1A D2District III
Sandpoint BulldogsKris Knowles4ADistrict I
Shelley RussetsDave Hadley3ADistrict VI
Sho-Ban ChiefsMitchell Depner1A D2District V
Shoshone IndiansTim Chapman1A D1District IV
Skyline GrizzliesKerry Martin5ADistrict VI
Skyview HawksJared Wang4ADistrict III
Snake River PanthersRobert Coombs3ADistrict V
Soda Springs CardinalsWade Schvaneveldt2ADistrict V
South Fremont CougarsChris Tucker3ADistrict VI
St. Maries LumberjacksCory Newton2ADistrict I
Sugar-Salem DiggersJay Miller3ADistrict VI
Summit Academy PatriotsKarla Krogh1A D2District II
Taylor's Crossing EaglesAlan Dopp1A D2District VI
Teton RedskinsBrody Birch3ADistrict VI
Timberlake White TigersTim Cronnelly3ADistrict I
Timberline (Boise) WolvesTol Gropp5ADistrict III
Timberline (Weippe) SpartansDorie Stacy1A D2District II
Tri-Valley TitansAngie Lakey-Campbell1A D2District III
Troy TrojansJames Stoner1A D1District II
Twin Falls Christian WarriorsBrent Walker1A D2District IV
Twin Falls BruinsMike Federico4ADistrict IV
Valley VikingsBrian Hardy1A D1District IV
Vallivue FalconsJeremy Bergquist5ADistrict III
Victory Charter VipersLeela Schafer1A D1District III
Wallace MinersDavid Rounds1A D1District I
Watersprings Christian WarriorsJohn Yadon1A D2District VI
Weiser WolverinesSarah Bruce3ADistrict III
Wendell TrojansPhil Wert2ADistrict IV
West Jefferson PanthersCory Hollingsworth2ADistrict VI
West Side PiratesTyler Telford2ADistrict V
Wilder WildcatsJon Conner1A D2District III
Wood River WolverinesJohn Rade4ADistrict IV
 
Advertise on IdahoSports.com | About Us | Past Years' Information | Privacy Policy

This information is copyrighted to IdahoSports.com.
Any rebroadcast, retransmission, or other use of this information is strictly prohibited without the expressed, written, consent of IdahoSports.com.
© Copyright 2014 IdahoSports.com