There are 1686 fans on right now!
(Click For Complete Broadcast Schedule & Archives)
8/29 Football  Weiser vs Buhl
8/30 Football  Tooele (UT) vs Minico
8/30 Football  Lake City vs Madison
8/30 Football  North Fremont vs Filer
8/30 Football  Wendell vs Marsing
8/30 Football  Orem (UT) vs Skyline
8/31 Football  Lakeland vs Blackfoot
8/31 Football  West Jefferson vs Melba
8/31 Football  Lehi (UT) vs Century
8/31 Football  East (UT) vs Highland (Poc)
8/31 Football  Raymond (AB) vs Hillcrest


Most Recent Action Photo Galleries

(Click For Complete List Of Galleries)
5/27 Football  8 Man Shriner Football All Star Game
5/27 Football  11 man Shriner Football All Star Game
5/18 Baseball  Bishop Kelly vs Lakeland
5/18 Baseball  Boise vs Highland (Poc)
5/18 Baseball  Grangeville vs Melba
5/18 Baseball  Rocky Mountain vs Eagle
5/18 Baseball  Boise vs Madison
5/18 Baseball  Sugar-Salem vs Marsh Valley
5/18 Baseball  Melba vs Declo
5/18 Track & Field  3A-2A-1A (Saturday) State Track Finals
5/18 Tennis  4A Tennis at Timberline 9:30
5/18 Tennis  5A Tennis at Bishop Kelly 11:20
5/18 Baseball  Nampa Christian vs Declo
5/17 Track & Field  3A 2A 1A State Championships
5/17 Track & Field  3a-2A-1A (Friday) State Track Finals & Prelims


  2019 Idaho Statewide All-Star Game Participants Announced

Graduating boys and girls basketball stars from throughout the state will be on display one more time on March 23.

By: Sven Alskog
Published: 2/25/2019 7:45:51 PM
 





 
Participants for the boys and girls 2019 Idaho Statewide High School All-Star Basketball Games, presented by Idaho Central Credit Union, were announced on February 25 by the North Idaho College Athletic Department. 
 
The 16th Annual Statewide All-Star Games are scheduled for Saturday, March 23 at NIC’s Christianson Gym in Coeur d’Alene. The games are sanctioned by the Idaho High School Activities Association. The seniors-only event will be a doubleheader format, with players from high schools in the Boise metropolitan area against players from the rest of the State. Last year the Region girls’ team defeated the Metro All-Stars 87-41, and the Metro boys won in a record 144-112 shootout over the Region All-Stars.

The competition begins with the girls’ game at 1 p.m. followed by the boys’ game at 3:30 p.m. The event will include a three-point shooting contest with the girls competing against the boys and a slam-dunk contest between the games. 
 
Players were chosen by a selection committee of sportswriters and broadcasters from throughout the state. The committee selected 12 players, two alternates and coaches for the four teams. 
 
Admission to the game is $10 for adults and $5 for students and senior citizens. 
 
Information: NIC Athletics Director Al Williams at (208) 665-5458 or NIC Athletics Coordinator Patty Stewart at (208) 769-3348.

As always, the entire event will be broadcast on IdahoSports.com.

REGION GIRLS ROSTER
Kelly Horning, Coeur d’Alene
Bella Murekatete, Genesis Prep
Rachel Schroeder, Genesis Prep
Dejah Wilson, Lake City
Kendyll Kinzer, Lewiston
Taylia Stimpson, Minico
Chevelle Shepherd, Salmon River
Olivia LeCheminant, South Fremont
Macie Knapp, Sugar-Salem
McKeeley Tonkin, Timberlake
Brooke Stevens, Clark Fork

Alternate:
Sara Muehlhausen, Lake City

Selected, but unable to play:
Bridget Rieken, Lake City
Madison Jackson, Parma
Kaci Haeg, St. Maries

Region Coach: Brandon Haas, Genesis Prep

METRO GIRLS ROSTER
Nyalam Thabach, Borah
Jalen Callender, Caldwell
Makenna Baker, Highland
Shawnee Simpson, Malad
Emma Clark, Melba
Lexi Mitchell, Middleton
Darian White, Mountain View
Reagan Yamauchi, Soda Springs
Allie Cannon, Blackfoot

Alternates:
Maycee Stenquist, Hillcrest

Selected, but unable to play:
Chinma Njoku, Century
Jordi Holdaway, West Jefferson
Jaimee McKinee, Eagle
Meghan Boyd, Eagle

Metro Coach: Wade Schvaneveldt, Soda Springs

 


REGION BOYS ROSTER
Kale Edwards, Coeur d’Alene
Jonny Hillman, Genesis Prep
Kon Ajang, Genesis Prep
Donaven Santana, Lewiston
Gabe Quinnett, Moscow
Jarod Adams, Mountain Home
Garrett Hawkes, North Fremont
Gavven Desjarlais, Post Falls
Zack Welch, Wallace

Selected, but unable to play: Kobe Matsen, Minico
Josiah Haaland, Lakeland

Region Coach: Corey Miller, Wallace

METRO BOYS ROSTER
Jake Poulton, Columbia
Deshun Harwell, Century
Jake O’Neil, Fruitland
Kalvin Bowen, Idaho Falls
Amoro Lado, Vallivue
Mitchell Brizee, Twin Falls
Faust Ystueta, Twin Falls
Winston Duggan, Twin Falls
Michael Ure, Ririe

Selected, but unable to play
Cole Alton, Boise
Ellis Magnuson, Borah
Max Rogers, Century
Brett Kern, Emmett
Kyle Austin, Hillcrest
Spencer Hathaway, Madison
Andrew VanSickle, Highland
Trey Shaul, Bear Lake

Metro Coach: Ryan Lundgren, Vallivue

 
 

 


Fan Comments Sign In | Register















This information is copyrighted to IdahoSports.com. Any rebroadcast, retransmission, or other use of this information is strictly prohibited without the expressed, written, consent of IdahoSports.com.

Copyright IdahoSports.com | Privacy Policy