Coach's AdminSchedulesScoresBlogsGameStreamsPhoto GalleriesSport Previews


Upcoming Web Casts

(Click For Complete Broadcast Schedule & Archives)
10/27 Football  Aberdeen vs Firth
10/27 Football  Minico vs Blackfoot
10/27 Football  Sugar-Salem vs Shelley
10/28 Football  West Jefferson vs West Side
10/28 Football  Homedale vs Gooding
10/28 Football  Lapwai vs Prairie
10/28 Football  Orofino vs New Plymouth
10/28 Football  Rigby vs Mountain View
10/28 Football  Sandpoint vs Emmett
10/28 Football  South Fremont vs American Falls
10/28 Football  Wendell vs North Fremont
10/29 Football  Melba vs St. Maries


Most Recent Action Photo Galleries

(Click For Complete List Of Galleries)
10/22 Boys Soccer  Caldwell vs Blackfoot
10/22 Girls Soccer  Century vs Twin Falls
10/22 Football  Eagle vs Borah
10/22 Girls Soccer  CDA Charter vs Community School
10/22 Boys Soccer  Ridgevue vs Skyview
10/22 Girls Soccer  Bishop Kelly vs Sandpoint
10/22 Girls Soccer  Bishop Kelly vs Sandpoint
10/22 Girls Soccer  Shelley vs Timberlake
10/22 Girls Soccer  Weiser vs Marsh Valley
10/22 Boys Soccer  Bliss vs Sugar-Salem
10/22 Boys Soccer  Wendell vs Weiser
10/22 Boys Soccer  Teton vs Community School
10/21 Girls Soccer  Century vs Bishop Kelly
10/21 Girls Soccer  Community School vs Marsh Valley
10/21 Girls Soccer  Twin Falls vs Sandpoint
10/21 Girls Soccer  Weiser vs CDA Charter
10/21 Boys Soccer  Bliss vs Teton
10/21 Boys Soccer  3A State Community School vs Sugar-Salem
10/21 Football  Madison vs Skyline
10/21 Football  Blackfoot at Pocatello

8th Annual State-Wide All Star Games

Participants for the boys and girls 2010 Idaho State High School All-Star Basketball Games were announced recently by the North Idaho College Athletics Department.

Participants for the boys and girls 2011 Idaho State High School All-Star Basketball Games were announced Wednesday by the North Idaho College Athletics Department.

The eighth annual statewide all-star game is scheduled for Saturday, March 12, 2011 at NIC’s Christianson Gym in Coeur d’Alene. The games are sanctioned by the Idaho High School Activities Association. Last year the south teams won both games, avenging a sweep by the North in 2009. The south girl’s team won for the fifth time in eight contests, 115-91, while the south boys took a 4-3 edge in the series in another high scoring affair, 138-121.

The event will be a doubleheader format with high school seniors playing on teams representing northern and southern Idaho. The competition begins with the girls’ game at 1 p.m. followed by the boys’ game at 3:30 p.m. The event will include a three-point shooting contest with the girls competing against the boys and a slam-dunk contest between the games.

Players were chosen by a selection committee of sportswriters and broadcasters from throughout the state. The committee selected 12 players, two alternates and coaches for the four teams.

Admission to the game is $6 for adults, $4 for students and senior citizens and will be available at the door, sponsor locations and local area high schools.

The games are sponsored by Time Warner Cable, Century 21-Beutler and Associates, the Coeur d’Alene Resort, Michael D’s Eatery, Sports Cellar and the NIC Booster Club.

Information: NIC Athletics Director Al Williams at (208) 665-5458 or NIC Athletics Coordinator Patty Stewart at (208) 769-3348.

As always, the entire event will be web cast live on The Internet broadcasts are free to watch. Please let friends and family know they can watch the games on Links to the web casts will be available on this page.

Boy's Team Rosters

Northern Idaho Boys

Coach: Ryan Bodecker - Priest River

James Matheson - Coeur d’Alene
Andrew Baracco - Coeur d’Alene
Chris Wheellock - Lake City
Mark Smyly - Lake City
Matt Kalbfleisch - Lewiston
Jay Thomason - Lewiston
Conner Hill - Post Falls
Matt Lickfold - Post Falls
Eric Holbrook - Priest River
Max Salesky - Priest River
Cole Fuhrman - Sandpoint
Zach Lehman - St. Maries

Hunter Arno - Lakeland (alternate)
Blaine Shultz - Sandpoint (alternate)

Southern Idaho Boys

Coach: John Nettleton - Mt View

Jeremy Jones - Borah
Alex Duncan - Boise
Ben Bopp - Century
Patrick Manning - Centennial
David Gillmor - Eagle
Kyle Blanchard - Madison
Kevin Jurgensmeier - Minico
Bronson Miller - Minico
Tyson Percifield - Mt. View
Kyle Dranginis - Skyview
Marcus Graham - Timberline
Austin Winegar - Weiser

Faruk Huskic - Centennial (alternate)
Austin Leavitt - Jerome (alternate)

Archived All Star Events

(These will be live soon!)

Boy's Game
3pt / Dunk Contest
Girl's Game

Boy's Game
3pt / Dunk Contest
Girl's Game

Boy's Game
3pt / Dunk Contest
Girl's Game

Boy's Game
3pt / Dunk Contest
Girl's Game

Boy's Game
Girl's Game / 3pt & Dunk
 Girl's Team Rosters

Northern Idaho Girls

Coach: Steve Seymour - Lakeland

Carli Rosenthal - Coeur d’Alene
Heather Baughman - Coeur d’Alene
Jenna Lewis - Lake City
Sydney Butler - Lake City
Jenna Davis - Lakeland
Katherine Samuels - Lapwai
Savannah Blinn - Lewiston
Tanis Fuller - Lewiston
Nikki Redinger - Moscow
Michelle Sietz - Nezperce
Tori Davenport - Post Falls
Cassie Thompson - Timberlake

Kylie Brown (alternate)
Tia Asbury (alternate)

Southern Idaho Girls

Coach: Kim Brydges - Boise

Erin Kelly - Bishop Kelly
Aleah Lowber - Boise
Jacqueline Luna-Castro - Boise
Amber Vandiver - Capital
Sofia Huerta - Centennial
Carrie Thibault - Jerome
Tara Marston - Meridian
Madeline Laan - Middleton
Mariam Ridgewell - Mt. View
Dakota Barrie - Mt. Home
Shanee McBride - Vallivue
Rachel Wolfe - Meridian
Jessica Rutter - Centennial
Advertise on | About Us | Past Years' Information | Privacy Policy

This information is copyrighted to
Any rebroadcast, retransmission, or other use of this information is strictly prohibited without the expressed, written, consent of
© Copyright 2016