There are 639 fans on right now!
(Click For Complete Broadcast Schedule & Archives)
8/29 Football  Weiser vs Buhl
8/30 Football  Tooele (UT) vs Minico
8/30 Football  Lake City vs Madison
8/30 Football  North Fremont vs Filer
8/30 Football  Wendell vs Marsing
8/30 Football  Orem (UT) vs Skyline
8/31 Football  Lakeland vs Blackfoot
8/31 Football  West Jefferson vs Melba
8/31 Football  Lehi (UT) vs Century
8/31 Football  East (UT) vs Highland (Poc)
8/31 Football  Raymond (AB) vs Hillcrest


Most Recent Action Photo Galleries

(Click For Complete List Of Galleries)
5/27 Football  8 Man Shriner Football All Star Game
5/27 Football  11 man Shriner Football All Star Game
5/18 Baseball  Bishop Kelly vs Lakeland
5/18 Baseball  Boise vs Highland (Poc)
5/18 Baseball  Grangeville vs Melba
5/18 Baseball  Rocky Mountain vs Eagle
5/18 Baseball  Boise vs Madison
5/18 Baseball  Sugar-Salem vs Marsh Valley
5/18 Baseball  Melba vs Declo
5/18 Track & Field  3A-2A-1A (Saturday) State Track Finals
5/18 Tennis  4A Tennis at Timberline 9:30
5/18 Tennis  5A Tennis at Bishop Kelly 11:20
5/18 Baseball  Nampa Christian vs Declo
5/17 Track & Field  3A 2A 1A State Championships
5/17 Track & Field  3a-2A-1A (Friday) State Track Finals & Prelims


  1AD2 Girls Basketball All-Tournament Teams

Our broadcast crew of Gary Jones and Josh Byers makes their selections for the All-Tournament teams for the 1AD2 classification.

By: IS Staff
Published: 2/18/2019 11:43:11 AM
 





 
There were many great performances on the floor during the 2019 1AD2 Real Dairy Shootout! We tasked our broadcast crew with selecting the All-Tournament teams. See who they chose below.

ORDER TOURNAMENT PHOTOS

PURCHASE TOURNAMENT AUDIO PACKAGE

LISTEN TO ARCHIVES 

FINAL BRACKET

1AD2 Girls Basketball All-Tournament Teams

MVP
Chevelle Shepherd, Senior, Salmon River
25.3 PPG, 6.3 RPG, 4.3 APG, 4.7 SPG

1st Team
Sydney Boyer, Senior, Nezperce
Lotus Harper, Sophomore, Salmon River
Harley Jackson, Junior, Sho-Ban
Bella Murekatete, Senior, Genesis Prep
Kylie Wood, Sophomore, Carey

2nd Team
Erin Morgan, Freshman, Kendrick
Reesha Pokibro, Sophomore, Sho-Ban
Rachel Schroeder, Senior, Genesis Prep
Hannah Stapleton, Senior, Nezperce
Athana Versis, Senior, Carey

Honorable Mention
Matigan Bingham, Senior, Dietrich
Mya Brown, Junior, Kendrick
Caitlyn Cronce, Junior, Nezperce
Madalyn Permann, Junior, Rockland
Jordyn Pottenger, Sophomore, Salmon River

Defensive Player of the Tournament
Kodi Green, Senior, Carey

6th Man Award
Drew Stacy, Freshman, Kendrick

Records Set
Most Points Game: Harley Jackson, Junior, Sho-Ban (40)
Most 3's Game: Harley Jackson, Junior, Sho-Ban (10)
Most 3's Tourney: Harley Jackson, Junior, Sho-Ban (17)
Most FT's Tourney (Tied): Chevelle Shepherd, Salmon River (30)


 


Fan Comments Sign In | Register















This information is copyrighted to IdahoSports.com. Any rebroadcast, retransmission, or other use of this information is strictly prohibited without the expressed, written, consent of IdahoSports.com.

Copyright IdahoSports.com | Privacy Policy