There are 2020 fans on right now!
(Click For Complete Broadcast Schedule)


Most Recent Action Photo Galleries

(Click For Complete List Of Galleries)
12/3 Girls Basketball  Highland (Poc) vs Timberline (Boise)
12/3 Boys Basketball  Homedale vs Kimberly
12/2 Girls Basketball  Blackfoot vs Timberline (Boise)
12/2 Boys Basketball  Mountain Home vs Kimberly
12/1 Girls Basketball  Gooding vs Kimberly
12/1 Girls Basketball  Buhl vs Filer
12/1 Girls Basketball  Sugar-Salem vs Snake River
11/30 Girls Basketball  Dietrich vs Murtaugh
11/30 Boys Basketball  Richfield vs Hansen
11/29 Boys Basketball  Camas County vs Twin Falls Christian Academy
11/29 Girls Basketball  Homedale vs Kimberly
11/29 Girls Basketball  Bear River UT vs Malad
11/29 Girls Basketball  Buhl vs Gooding
11/29 Girls Basketball  Camas County vs TF Christian Academy
11/29 Girls Basketball  Soda Springs vs Snake River
 
2021 Volleyball Coaches Poll
From 5A to 1ADII, we have the top five volleyball teams for every class in Idaho as voted by the coaches
Published: 8/18/2021 11:19:10 AM
 


The State Volleyball Coaches Poll is determined by a simple points system based on how each coach ranks the top five teams in their classification. A team receives five points for a first-place vote, four points for a second place vote and so on down through the fifth place team, which receives one point. The rankings are set by listing the teams' point totals from highest to lowest.

Legend
Pts: Number of points scored in poll
Pvs: Ranking from the previous week

Oct. 19 Volleyball Coaches Poll

Class 5A

Rank Team Name (1st Place Votes) Pts Pvs
1. Skyview (4) 20 1
2. Mountain View 15 T-3
3. Madison (1) 14 T-3
4. Eagle 12 2
5. Post Falls 5 T-3
       

Also receiving votes: Highland, Thunder Ridge, Lake City

Class 4A

Rank Team Name (1st Place Votes) Pts Pvs
1. Wood River (5) 44 2
2. Bonneville (4) 40 1
3. Columbia (1) 20 3
T-4. Middleton 15 4
T-4. Twin Falls 15 5
       

Also receiving votes: Century, Shelley (1), Burley, Lakeland, Bishop Kelly, Skyline, Nampa, Canyon Ridge

Class 3A

Rank Team Name (1st Place Votes) Pts Pvs
1. Sugar-Salem (5) 43 1
2. Fruitland (4) 39 2
3. Kimberly 22 3
4. Filer 14 4
5. Teton (2) 10 N/A
       

Also receiving votes: Parma, South Fremont, Kellogg, Snake River, Marsh Valley, Gooding, Homedale, American Falls, Timberlake

Class 2A

Rank Team Name (1st Place Votes) Pts Pvs
1. West Side (5) 29 1
2. Melba 14 2
3. Cole Valley Christian 12 N/A
4. Ririe 11 3
5. Orofino 6 N/A
       

Also receiving votes: Firth (1), Bear Lake, West Jefferson, Declo, Malad, Nampa Christian

Class 1ADI

Rank Team Name (1st Place Votes) Pts Pvs
1. Troy (3) 19 1
2. Grace (1) 13 3
3. Potlatch 10 2
4. Lighthouse Christian 7 4
5. Liberty Charter 5 T-5
       

Also receiving votes: Butte County, Genesee, Oakley

Class 1ADII

Rank Team Name (1st Place Votes) Pts Pvs
1. Horseshoe Bend (7) 38 1
2. Mackay (1) 32 2
3. Rockland 16 3
4. Sun Valley Community School (1) 14 N/A
5. North Gem (1) 12 N/A
       

Also receiving votes: Council, Leadore, Kendrick, Grace Lutheran, Highland, Richfield, Tri-Valley, Clark Fork, Watersprings, Garden Valley


Oct. 14 Volleyball Coaches Poll

Class 5A

Rank Team Name (1st Place Votes) Pts Pvs
1. Skyview (2) 10 1
T-2. Eagle 7 2
T-2. Mountain View 7 3
T-4. Boise 2 5
T-4. Madison 2 4
T-4.  Post Falls 2 N/A

Also receiving votes: None

Class 4A

Rank Team Name (1st Place Votes) Pts Pvs
1. Bonneville (4) 40 2
2. Wood River (4) 36 1
3. Columbia (2) 20 4
4. Middleton 19 5
5. Twin Falls 13 3
       

Also receiving votes: Shelley (1), Burley, Blackfoot, Century, Nampa, Emmett, Bishop Kelly, Pocatello, Vallivue, Canyon Ridge, Skyline

Class 3A

Rank Team Name (1st Place Votes) Pts Pvs
1. Sugar-Salem (7) 43 2
2. Fruitland (2) 29 1
3. Kimberly 18 5
4. Filer 17 3
5. Parma 10 4
       

Also receiving votes: Kellogg, Teton, American Falls, Snake River, South Fremont, Gooding, Bonners Ferry

Class 2A

Rank Team Name (1st Place Votes) Pts Pvs
1. West Side (4) 22 1
2. Melba 17 2
3. Ririe (1) 15 3
4. Bear Lake (1) 10 N/A
5. West Jefferson 8 4
       

Also receiving votes: Orofino, Salmon, Malad, Nampa Christian, Cole Valley Christian, Declo

Class 1ADI

Rank Team Name (1st Place Votes) Pts Pvs
1. Troy (4) 24 1
2. Potlatch 17 3
3. Grace (1) 13 T-4
4. Lighthouse Christian 8 T-4
T-5. Butte County (1) 5 T-4
T-5. Liberty Charter 5 N/A

Also receiving votes: Prairie, Genesee, Oakley

Class 1ADII

Rank Team Name (1st Place Votes) Pts Pvs
1. Horseshoe Bend (5) 33 2
2. Mackay (2) 23 1
3. Rockland (1) 20 3
T-4. Kendrick 9 N/A
T-4. Council 9 N/A
       

Also receiving votes: Grace Lutheran, Leadore, North Gem, Sun Valley Community School, Tri-Valley, Highland, Clark Fork









This information is copyrighted to IdahoSports.com. Any rebroadcast, retransmission, or other use of this information is strictly prohibited without the expressed, written, consent of IdahoSports.com.

Copyright IdahoSports.com | Privacy Policy