There are 317 fans on right now!
(Click For Complete Broadcast Schedule)
1/20 Girls Basketball  Blackfoot vs Shelley
1/20 Girls Basketball  Teton vs Sugar-Salem
1/21 Boys Basketball  Homedale vs Parma
1/22 Girls Basketball  Bishop Kelly vs Middleton
1/22 Girls Basketball  Blackfoot vs Skyline
1/23 Boys Basketball  Caldwell vs Middleton
1/26 Girls Basketball  Hillcrest vs Idaho Falls
1/26 Boys Basketball  Middleton vs Emmett
1/27 Boys Basketball  Bonneville vs Shelley
1/28 Girls Basketball  Tri-Valley vs Garden Valley
1/28 Boys Basketball  Columbia vs Emmett
1/28 Boys Basketball  Tri-Valley vs Garden Valley
1/29 Boys Basketball  Rigby vs Idaho Falls
1/30 Girls Basketball  Council vs Garden Valley
1/30 Boys Basketball  Council vs Garden Valley


Most Recent Action Photo Galleries

(Click For Complete List Of Galleries)
1/19 Boys Basketball  Minico vs Canyon Ridge
1/16 Girls Basketball  Centennial vs Capital
1/16 Boys Basketball  Bear Lake vs West Side C Team
1/16 Boys Basketball  (JV)Soda Springs vs Snake River
1/16 Boys Basketball  Bear Lake vs West Side JV
1/16 Boys Basketball  Bear Lake vs West Side
1/16 Boys Basketball  Soda Springs vs Snake River
1/15 Girls Basketball  Bear Lake vs Malad JV
1/15 Girls Basketball  Bear Lake vs Malad
1/15 Boys Basketball  Shoshone vs Valley
1/15 Boys Basketball  Glenns Ferry vs Oakley
1/15 Boys Basketball  Jv Glenns Ferry vs Jv Oakley
1/15 Boys Basketball  Kimberly vs Snake River
1/14 Girls Basketball  Garden Valley vs Council
1/14 Boys Basketball  Marsh Valley Vs South Fremont JV

 
2014 State Football Quarterfinal Matchups
Dates, locations, and game times for all state quarterfinal football games have been finalized by the IHSAA.
Published: 11/1/2014 9:25:56 PM
 
Follow IdahoSports.com on Twitter: @IdahoSports

The IHSAA has released the dates, times, and locations for the state football quarterfinal matchups happening between Nov. 6-8 at venues around the state.

Any state tournament matchup's date/time/location must be approved by the IHSAA. As of Saturday night,  there were a few games that are yet to be determined. Please check back here for the finalized information for those games that do not have it listed.

Please note that all listed times are local time at the location where the game is being played.

Class 5A
Madison vs. Mountain View: Friday, Nov. 7 at 7:00 p.m., Mountain View HS.
Capital vs. Lake City: Friday, Nov. 7 at 7 p.m., Lake City HS.
Eagle vs. Highland: Friday, Nov. 7 at 8:15 p.m., Holt Arena.
Coeur d'Alene vs. Rocky Mountain: Friday, Nov. 7 at 7:00 p.m., Rocky Mountain HS.

Class 4A
Skyview vs. Bishop Kelly: Friday, Nov. 7 at 7:00 p.m., Bishop Kelly HS.
Rigby vs. Lakeland: Saturday, Nov. 8 at 1:00 p.m., Lakeland HS.
Sandpoint vs. Blackfoot: Friday, Nov. 7 at 6:00 p.m., Blackfoot HS.
Middleton vs. Minico: Friday, Nov. 7 at 5:30 p.m., Holt Arena.

Class 3A
Fruitland vs. Timberlake: Saturday, Nov. 8 at 1:00 p.m., Timberlake HS.
Homedale vs. Emmett: Friday, Nov. 7 at 7:00 p.m., Emmett HS.*
Gooding vs. Shelley: Thursday, Nov. 6 at 8:15 p.m., Holt Arena.
South Fremont vs. Snake River: Saturday, Nov. 8 at 2:00 p.m., Snake River HS.

Class 2A
West Jefferson vs. West Side: Thursday, Nov. 6 at 5:30 p.m., Holt Arena.
Grangeville vs. North Fremont: Saturday, Nov. 8 at 2:00 p.m., North Fremont HS.
Declo vs. Aberdeen: Friday, Nov. 7 at 7:00 p.m., Aberdeen HS.
St. Maries vs. Orofino: Saturday, Nov. 8 at 1:00 p.m., Orofino HS.*

Class 1AD1
Oakley vs. Prairie: Friday, Nov. 7 at 4:00 p.m., Kibbie Dome.
Kamiah vs. Butte County: Friday, Nov. 7 at 4:00 p.m., Butte County HS.
Troy vs. Valley: Saturday, Nov. 8 at 1:00 p.m., Valley HS.
Genesee vs. Raft River: Saturday, Nov. 8 at 1:00 p.m., Raft River HS.**

Class 1AD2
Deary vs. Wilder: Friday, Nov. 7 at 7:00 p.m., Kibbie Dome.
Carey vs. Rockland: Friday, Nov. 7 at 1:00 p.m., Rockland HS.
North Gem vs. Lighthouse Christian: Friday, Nov. 7 at 7:00 p.m., Lighthouse Christian HS.
Kendrick vs. Council: Saturday, Nov. 8 at 2:00 p.m., Council HS.

*There are two games this weekend that are being hosted by the bottom team on the bracket: Homedale vs. Emmett (at Emmett) and St. Maries vs. Orofino (at Orofino). The IHSAA policy in place is that if two teams from the same conference/district meet up in the playoffs, the higher seeded team will have the right to host. Since Emmett (seed 3A) and Orofino (seed 1-2A) are higher seeded, yet on the bottom of the bracket, they have the right to host.

**The Raft River/Genesee game is being held at Raft River HS because of a policy that the schools in the 1AD1 classification implemented for this year only. The policy states that the higher seeded team in a matchup, regardless of which district/conference they belong to, is on the bottom of the bracket, the higher seeded team will host. In this instance, Genesee is seed 1-2D and Raft River is seed 4C. Since Raft River has the higher seed (seed C is higher than seed D), Raft River will host.



Fan Comments
Sign In | Register















This information is copyrighted to IdahoSports.com. Any rebroadcast, retransmission, or other use of this information is strictly prohibited without the expressed, written, consent of IdahoSports.com.

Copyright IdahoSports.com | Privacy Policy